петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бењамин Нетанијаху: Обама заслужује „орден части“ за одбрану Израела
Хроника

Бењамин Нетанијаху: Обама заслужује „орден части“ за одбрану Израела

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. септембар 2011.

Вашингтон - Председник САД Барак Обама рекао је палестинском председнику Махмуду Абасу да ће уложити вето на његов захтев за чланство Палестине у УН. Абас је на састанку са Обамом рекао да ће истрајати у својим намерама, саопштила је Бела кућа након њиховог сусрета.

Обама је у обраћању Генералној скупштини УН нагласио да палестинска држава може да буде створена само на основу преговора са Израелом. Француски председник Никола Саркози је упозорио да би амерички вето могао да подстакне још један талас насиља у региону. Дипломатски напори за пријем Палестине у УН интензивирани су, док се Абас припрема да данас поднесе писмени захтев за чланство генералном секретару УН Бан Ки Муну. Хиљаде људи су у знак подршке изашле у среду на улице на Западној обали.

Уколико Бан одобри захтев, Савет безбедности ће да га проучи, а затим да гласа. Да би захтев био испуњен, биће потребно да за њега гласа девет од укупно 15 чланова Савета, без гласова сталних чланица УН. Због најављеног вета САД западне дипломате настојале су да пронађу начин да одложе гласање.

Обама је свој став саопштио и израелском премијеру Бењамину Нетанијахуу. Нетанијаху је рекао новинарима да Обама заслужује „орден части“ за одбрану Израела. Међутим, палестински преговарач Набил Шат истакао је да је чланство Палестине у УН „морално, законски и политички прихватљиво на све начине.“

Саркози је инсистирао на компромису, те је предложио да Генерална скупштина да Палестинцима виши статус као државе која није чланица, што би дало јасан временски рок за преговоре - месец дана за почетак преговора, шест месеци да се реши питање граница и безбедности и годину дана да се постигне „коначан споразум“. За изгласавање вишег статуса, какав ужива на пример Ватикан, није потребна препорука Савета безбедности УН, већ већина у Генералној скупштини где није могуће улагање вета.

Обама је у Генералној скупштини изјавио да „мир неће бити постигнут саопштењима и резолуцијама у УН“. „Нема пречице до окончања конфликта који траје деценијама“, казао је председник САД. Палестинци наводе да су за подношење захтева за пријем у УН подстакнути „арапским пролећем“, као и чињеницом да преговори са Израелом годинама не дају резултате.

Палестинска дијаспора у Србији позвала је грађане да „подрже право Палестине на пуноправно чланство у УН“ на данашњем скупу на Тргу републике у Београду.

Мохамед Набхан, палестински амбасадор у Србији, рекао је да очекује подршку од „пријатеља и дугогодишњег савезника“ који је „на неки начин у сличном положају“. „Србија је на неки начин у положају сличном нашем, тражи такође да буде афирмисана, да један део света, а то се односи на западни свет, поштује њен територијални интегритет и суверенитет. У сличном смо положају и зато очекујемо да се помажемо и да се подржавамо у тој акцији у УН“, рекао је палестински амбасадор у интервјуу Бети.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер