петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бењамин Нетанијаху: Израел ће увек памтити да су совјетски војници ослободили Аушвиц
Хроника

Бењамин Нетанијаху: Израел ће увек памтити да су совјетски војници ослободили Аушвиц

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. јануар 2020.

 Премијер Израела Бењамин Нетанијаху је током церемоније откривања споменика жртвама блокаде Лењинграда у Јерусалиму рекао да ће Израел увек памтити да су управо совјетски војници ослободили Аушвиц.

„Увек ћемо памтити да су војници Црвене армије отворили врата Аушвица“, рекао је премијер Израела на церемонији којој је присуствовао и руски председник Владимир Путин.

Нетанијаху је такође истакао да ће откривени споменик бити вечни подсетник на јунаштво становника опкољеног Лењинграда.

„Подвиг становника Лењинграда је пример јунаштва. Ова статуа говори универзалним језиком, језиком љубави према отаџбини, језиком жртвовања, упорне борбе и победе. Победа не смањује ниво трагедије, јер је само у Лењинграду страдало скоро милион људи. Жртва бившег Совјетског Савеза и Црвене армије због те победе била је огромна. Ожиљци нису нестали“, нагласио је премијер.

Путин и Нетанијаху су пресекли врпцу, па је споменик и званично откривен.

Израелски премијер је нагласио да је састанак са руским председником одлично прошао.

Споменик је посвећен јуначком подвигу бранитеља и становника опкољеног Лењинграда током Другог светског рата. У његовом постољу налази се капсула са земљом Меморијалног гробља Пискарјовско. Споменик су заједнички пројектовале петербуршке и израелске архитекте. Његова инсталација је заједничка иницијатива ветерана Другог светског рата, преживелих становника опкољеног Лењинграда и држављана Русије који живе у Израелу, као и власти Санкт Петербурга.

Споменик представља месингану статуу на чијем је горњем делу, симболизујући пламен свеће, постављен ливени део од бронзе. Ефекат кретања овог „пламена“ постиже се захваљујући облику спирале. Штавише, унутра ће бити монтирано позадинско осветљење које ће у мраку осветљавати силуете људи урезане у калуп.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер