уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бенџамин Пауел: Све што подразумева слободну економију може да помогне Србији да оствари привредни раст
Хроника

Бенџамин Пауел: Све што подразумева слободну економију може да помогне Србији да оствари привредни раст

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 24. јул 2016.

 БЕОГРАД - Брегзит не мора негативно да утиче на економију ЕУ нити на привреде малих земља чији је ЕУ главни трговински  партнер, као што је Србија, изјавио је директор Института за слободно тржиште на Технолошком универзитету у Тексасу Бенџамин Пауел додајући и да би Србија већим степеном економских слобода могла да убрза свој привредни раст.

"Утицај Брегзита на економију ЕУ зависиће, пре свега, од   међусобних политичких одлука ЕУ и Велике Британије поводом Брегзита и то је још отворено  питање", рекао је Пауел Тањугу у Америчком кутку, где је пре неколико дана одржао предавање на ту тему.

Амерички професор економије је подсетио да су Британаци донели одлуку да изађу из ЕУ истичући да би без обзира на то обе стране требало да наставе економску сарадњу и да је најважније да омогуће слободну трговину и мобилност радне снаге.

Пауел је нагласио да ће питање даље економске сарадње бити тест за поједина регулаторна тела у Бриселу.

"Али, ако буду само окренути својим интересима и не буду се економски интегрисали, иако без политичке интеграције, то би могло да буде штетно за њих", каже Пауел.

Према његовим речима, предвиђање како ће Брегзит утицати на економију неке земље појединачно није економско већ пре свега политичко.

Такође, за мале земље као што је Србија било би добро да Британија усвоји либералну трговинску политику према њима, без обзира какве ће Британци имати односе са ЕУ у наредном периоду, навео је Пауел.

"Мислим да је за Србију један од највећих изазова како да развије привреду односно како да више поштује права у вези са приватном имовином, уговоре, законе и достигне већи степен поштовања економских  слобода. Србија је на 101. месту у свету по економским слободама", рекао је он.

Саговорник Танјуга је казао да све земље бивше Југославије осим Словеније спроводе  реформе које подразумевају чврсто поштовање уговора, заштиту приватне својине, либерализаицја тржишта рада, тако да све што подразумева слободну економију може да помогне Србији да оствари привредни раст независно од тога шта ће се дешавати у Великој Британији или ЕУ.

"Србија може достићи раст на исти начин као и свака друга земља у свету, ако поштује владавину права, гарантује економске слободе и приватно власништво", истакао је амерички економиста.

Пауел је додао да се лако може видети да су све земље које то поштују богате и просперитетне, док су оне које немају економске слободе сиромашне и без привредног раста.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер