петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бен Бернанки: Мали бизниси кључни за пораст запослености
Хроника

Бен Бернанки: Мали бизниси кључни за пораст запослености

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. јул 2010.

Бернанки: "Мале фирме запошљавају милионе Американаца и отварају више од половине свих нових радних места".

Председник америчке Централне банке Бен Бернанки изјавио је да су мала предузећа, витална за отварање нових радних места, погођена оштрим смањењем банкарских кредита који су им неопходни за повећање обима посла и броја запослених.

Бернанки је на конференцији у Вашингтону рекао да мале фирме запошљавају милионе Американаца и отварају више од половине свих нових радних места. Он је нагласио да је давање кредита здравим малим фирмама кључно за економски опоравак.

Банкама се током ове економске кризе упућују критикезбог неодговарајућих кредитних стандарда, захваљујући којим многи нису у стању да исплате дуг, што штети банкама и угрожава економију. Бернанки је затражио од банака да дају више кредита мањим фирмама, али да то чине разборито.

Данашњи скуп у Вашингтону је био најновији од десетине сличних састанака широм земље са кредиторима, онима који узимају кредите, владиним званичницима и свима који траже најбољи начин за повећање позајмица без претераног ризика.

Мала привреда - решење за незапосленост

Многи Американци су услед глобалне економске кризе изгубили посао, међутим према подацима Кофменовог индекса предузимачких активности, број регистрованих приватних фирми је у периоду између 2007. и 2009. године порастао. Неки економисти сматрају да је управо рецесија оно што је многе Американце натерало да започну приватни бизнис.

Радни дан Џесија Рауча помало је необичан. Он нема уобичајену канцеларију већ му сто у локалној кафетерији служи и као радни сто. Џеси је пре 4 месеца основао своју фирму и већ види добре стране тог потеза.

“Имам слободу да одлучим шта ћу да радим. Спавам дуже ујутру, али и одлазим у кревет мало касније,” каже Рауч.

Започињање сопственог бизниса носи и одређени ризик. Живим од уштеђевине што је застрашујуће и мучно и због тога моји родитељи брину. И ја сам нервозан,” додаје Рауч.

Рауч је донео одлуку да отвори своју фирму пошто му је истекао уговор са невладином организацијом за коју је радио: “Послао сам мноштво резимеа. Јако је тешко пронаћи посао у граду користећи се традиционалним методама.”

Памела Стро такође сматра да је тешко наћи посао: “Било је замарајуће. Била сам незапослена 10 месеци током којих сам послала 250 пријава за посао,” каже Памела.

Док је тражила посао у области компјутерске технологије, Стро је зарадила нешто новца као стручњак за компјутере пружајући услуге фирмама. “То није била свесна одлука. Почела сам да радим за себе јер су ми се отвориле могућности преко пријатеља и контаката, које не бих могла да искористим да нисам започела сопствени бизнис,” каже она.

Ситуације сличне овима у којима су се нашли Памела Стро и Џеси Рауч задесиле су људе широм САД. Годишњи извештај Кофменове фондације о предузимачком индексу показује да је 2009. године отворено највише приватних фирми у последњих 14 година. Барбара Поузнер, власница групе “Preferred Staffing” каже да је већина људи који су јој се током прошле године обратили за помоћ, високо квалификована и вољна да ради за мање новца.

“Дошли су код нас јер су били отпуштени или приморани да се превремено пензионишу, а онда су неки од њих схватили да би могли да започну сопствени бизнис,” каже Поузнер.

Ипак и поред тога што је све већи број предузимача, Биро за статистику рада није забележио значајан помак у броју људи који започињу приватни бизнис. “За сваког којег додамо, можда изгубимо једног,” каже Поузнер.

Пени Пикет из Управе за малу привреду каже да је историја показала да компаније могу да буду успешне и у тешким економским временима: “Неке од најуспешнијих америчких компанија су основане током најгорих времена. Мајкрософт је на пример почео са пословањем 1980-их.” Остаје нада да ће се ризици на крају исплатити.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер