петак, 13. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бен Бернанке: Нестабилност у Европи негативно утиче на америчку економију
Хроника

Бен Бернанке: Нестабилност у Европи негативно утиче на америчку економију

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. март 2012.

Власти САД ће бранити економију земље од неповољне економске ситуације у зони евра, чак и без обзира на опадање финансијске напетости, које је у Европи приметно у последње време. Ово је изјавио шеф Федералног резервног система (ФРС) САД Бен Бернанке, говорећи у америчком конгресу.

По Бернанкеовом мишљењу нестабилност у Европи, изазвана наглим порастом државног дуга неких њених земаља, негативно утиче на економију Сједињених Држава. Шеф ФРС је прецизирао да се на земље ЕУ односи једна петина извоза из САД и у последње две године потражња за америчком робом у Европи стално опада. То са своје стране изазива пад продаје америчких производа у другим земљама. Јер, по речима Бернанкеа, нестабилност у Европској унији негативно утиче на цело светско тржиште.

За Сједињене Државе је од велике важности шта се дешава у Европи, сматра директор департмана за стратешку анализу компаније „ФБК“ Игор Николајев.

- Тешкоће Европе се директно одражавају на економију САД. Савремена економија је глобализована. Проблеми у европским банкама у условима дужничке кризе постају проблеми за америчку економију. Банке ЕУ желе да добију кредите од САД. Међутим, оне данас нису баш најбољи зајмопримци. Осим тога, многе америчке банке имају експозитуре у Европи, и оне такође имају потешкоћа. Важно је и то што је Европа један од главних спољноекономских партнера САД. У ситуацији где и Кина – још један важан партнер Вашингтона, успорава темпо развоја, потешкоће у Европи само доливају уље на ватру. САД су заинтересоване да економија ЕУ не доспе у дубоку рецесију.

У постојећем оперативном моделу савремене економије куповина акција, како америчких, тако и европских компанија за инвеститоре представља фактор ризика. Узгред речено, Бен Бернанке такође каже да инвеститори у целом свету смањују улоге у ризичну активу, што доводи до обезвређивања акција многих америчких компанија, као и до пада поверења потрошача и бизниса у економију САД. Зато ће ФРС штитити финансијске институције, предузећа и грађане Америке. Притом европски политичари, по мишљењу шефа ФРС треба да јачају банкарски систем ЕУ ради спречавања раста дужничке кризе.

Бизнис мора предвидети нове ризике, он треба више да троши на осигурање и да буде спреман на све ситуације, истиче економиста Михаил Хазин, и наставља:

- Европа сад штампа новац, услед тога слободна новчана средства доспевају на америчко тржиште. Тржишта САД у последње време расту. Међутим, са системске тачке гледишта то се нипошто не може назвати здравом појавом. То је проблем. И он се састоји у томе што овај пораст не одговара реалном стању ствари економије. То може довести до непријатних последица, између осталог, до наглих крахова.

Међутим, неки стручњаци се скептично односе према наводно тачним изјавама Бена Бернанкеа о мерама за заштиту америчке економије и према самом ФРС. Федералне резерве се критикују због тога што „пумпају“ америчку економију новцем, који саме и штампају. То ствара још један у низу ризика за настанак финансијских „мехура“, који су већ представљали узрок кризе 2008. године.

Осим тога, недуго пре њеног почетка Бернанке је изјавио да ФРС не очекује рецесију у скорије време. А неколико месеци пре краха највећих хипотекарских агенција Fannie Mae и Freddie Mac, шеф ФРС је инсистирао на томе да су оне апсолутно поуздане. Као што је познато, управо њихов банкрот је дао „зелено светло“ глобалној кризи.

Многи финансијери и бизнисмени се сећају ових изјава шефа Федералних резерви и врло опрезно се односе према његовим новим изјавама, ма колико поуздано оне изгледале.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер