четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Белгији прети распад због нове кризе Владе
Хроника

Белгији прети распад због нове кризе Владе

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. септембар 2010.

Краљ Алберт тражи излаз из политичког хаоса

Белгија је поново запала у политичку кризу након што ни после три месеца од избора преговори о формирању владајуће коалиције нису уродили плодом, због чега је Елио ди Рупо, лидер социјалиста којем је тај задатак поверен, поднео оставку.

Покушавајући да спречи нове изборе, краљ Алберт ИИ именовао је двојицу политичара који треба да га замене у напорима да се постигне сагласност о формирању владе између фламанских и валонских политичких групација.

И док краљ тражи решење за излазак из кризе, социјалиста Лорет Онкелин, која важи за потенцијалног наследника Ди Рупа на месту шефа партије, упозорила је грађане да се "припреме за могући распад Белгије". "Надајмо се да се то неће десити, јер ако се поделимо, најслабији ће платити највећу цену. С друге стране, више не можемо игнорисати чињеницу да то жели велики део фламанског становништва", изјавила је она.

Такозвани план Ц за проналажење решења предвиђа заједничко ангажовање председавајућих горњег и доњег дома белгијског Парламента, а ступио је на снагу након што је Ди Рупо у петак поднео оставку, признајући да је његова посредничка мисија, која је за циљ имала формирање одрживе владине коалиције, претрпела неуспех.

Вишегодишња неуспешност влада које би морале да представљају обе језичке групације указује на то да је Белгија већ научила да живи са оваквим вакуумом на власти. Национални дуг земље је, међутим, већ достигао ниво вредности њене привредне производње, и она себи не може да приушти политичку парализу у тренутку у ком финансијска тржишта будно мотре на оне који имају проблема са буџетским дефицитом.

Стога је најновији краљев потез био да по једног представника обе језичке заједнице - франкофоног председника доњег дома Парламента Андреа Флаоа из Социјалистичке партије, и председавајућег Сената Данија Питерса из Фламанске сепаратистичке партије (Н-ВА), позове да посредују како би се преговори поново покренули. Белгија тренутно председава ЕУ.

Фламански националисти препрека за договор

Ди Рупо није успео да обезбеди подршку фламанских националиста, који су освојили највећи број гласова на изборима 13. јуна. Њихов лидер Барт де Вевер главни је заговорник постепеног распада Белгије путем трансфера овлашћења из центра на регионе. "Фландрија и Валонија морају бити господари сопствене судбине", поручио је он уочи избора.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер