четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бечки Стандард: Еуфорија због јединствене Европе одлази у прошлост
Хроника

Бечки Стандард: Еуфорија због јединствене Европе одлази у прошлост

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. септембар 2011.

Након спорова који су трајали годинама између Европске комисије земаља ЕУ и јединствене европске пограничне службе Frontex у вези с разграничавањем овлашћења између националних надлештава Европски парламент је на крају донео одлуку о проширењу мандата ове структуре. Одмах затим Европска комисија је доставила своје предлоге за извесно прецизирање Шенгенских споразума. Сад, пише “Der Standard” страсти због граница јединствене Европе одлазе у прошлост.

Суштина нових овлашћења јединствене пограничне службе своди се на то да ће она сад имати сопствени персонал и њене „екипе“ (“Teams”) ће почети аутономно да делују на територији држава ЕУ. Frontex ће добити више средстава за издржавање свог новог персонала, као и за набавку сопствене технике и опреме, које је раније позајмљивао. Притом ће се „екипе“ налазити у стању сталне приправности, а неће се формирати у случају потребе, као што је то било до сада.    

Што се тиче предлога Европске комисије за извесне исправке Шенгенског споразума, како је саопштила комесар унутрашњих послова Сесилија Малмстрем (Cecilia Malmström), њихова суштина се своди на смањење националних овлашћења земаља-чланица ЕУ. До сада су оне у случају потребе могле самостално да обнове контролу на својим границама, само информишући Брисел. А сад, ако се контрола одреди на рок дужи од 5 дана, оне ће бити обавезне да добију „благослов“ од руководећих структура ЕУ. Притом Европска комисија мора имати права вета на одлуке, које нису с њом усаглашене.

У заједничкој изјави министри унутрашњих послова Немачке, Француске и Шпаније истакли су да је чување граница суверено право сваке земље. Међутим, у коридорима власти ЕУ направили су се да једноставно „не примећују“ овај колективни демарш. Александар Храмчихин, заменик директора Института за политичку и војну анализу,опрезан је у оцени новог мандата Frontex.

- До сада заправо није ни било унутрашњих граница ЕУ, - каже Храмчихин. – Управо због тога постоји јединствена погранична службе. Једноставно, сад су настали сукоби због проблема миграције. Али ако велике земље кажу: „Немојте се мешати,“ биће тешко умешати се кад то реално буде потребно. Ако започиње конфликт, то не јача пограничну службу, већ је безусловно слаби.

Говорећи о реалности одлука Европског парламента аустријске новине “Die Prese” истичу да је засад све то „млаћење празне сламе“. Промене у пограничним прописима морају одобрити лидери Европске заједнице, што „може трајати годинама“.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер