Početna strana > Hronika > BBC: Zašto raste cena žita?
Hronika

BBC: Zašto raste cena žita?

PDF Štampa El. pošta
petak, 24. septembar 2010.

Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO) sastala se u vanredno u Rimu u petak na nivou međuvladinih grupa za žitarice i pirinač, a na sastanku se razgovara o poremećaju na svetskom tržištu žitarica, odnosno opasnosti od poskupljenja hrane u svetu.

Učesnici sastanka će govoriti i o posledicama vremenskih prilika na ovogodišnju žetvu, a Rusija je jedna od velikih izvoznica u svetu u kojoj je žetva teško pogođena sušama dok su u Pakistanu i Kini poplave poremetile snabdevanje i stvorile pritisak na tržištu.

Posle suša, Rusija je obustavila izvoz žitarica a stručnjaci za nestabilnost krive i kompanije za promet koje drže žito u zalihama.

Kako javlja BBC-jev dopisnik iz Beograda, i u Srbiji je registrovan rast cena hrane.

Neke namirnice su za godinu dana poskupele i do 30 odsto.

Osim razloga za poskupljenja koji se pominju svuda u svetu, postoje i neke specificnosti poput: pada vrednosti dinara, skoka cena energenata kao i postojanja monopolskog i kartelskog ponašanja na tržištu hrane u Srbiji.

Kako sprečiti novi nagli skok cene

Stručnjaci okupljeni u Rimu će pokušati da nađu način da obnove stabilnost na tržištu žitarica i speče još nedan nagli skok cena poput onog koji se dogodio pre tri godine.

Tada su visoke cene hrane izazvale nemire u više zemalja, posebno u nasiromašnijima gde je cena žitarica pitanje od kojeg zavise životi trećine svetskog stanovništva koje je na ivici gladi i u periodima dobre žetve u svetu.

Zvaničnici koji predsedavaju FAO su opisali trenutne cene hrane u svetu kao "tvrdoglavo visoke" i kažu da finansijska kriza u svetu otežava sposobnost siromašnih zemalja da dođu do dovoljno hrane.

Cene ipak ispod onih iz krizne 2008.

BBC-jev ekonomski analitičar Endru Voker ističe da trenutno, cene su još znatno ispod nivoa koji su dostigle tokom krize hrane iz 2008. i da bi stručnjaci FAO bili zadovoljni ako posle sastanka u Rimu budu u stanju da kažu da stanje danas nije ozbiljno kao tada.

Međutim, cene su danas ipak visoke u odnosu na prethodne godine, i FAO upozorava da je verovatno da će ubuduće biti još nestabilnije.

Zvaničnici Organizacije UN za hranu i poljoprivredu zato treba da razmotre na sastanku u Rimu i da li da uvedu dodatne propise na tržištu hrane, kao i koliko da drže u skladištima zalihe za vanredna stanja.

FAO-v indeks veći za četvrtinu

Indeks cena hrane koji formira FAO je porastao za 25 posto od početka prošle godine, a indeks se formira mesečno, snimanjem cena na svetskim robnim berzama - i ukazuje na promene cena koje za hranu plaćaju potrošači.

Na povećanje cene hrane delom je uticao ekonomski oporavak u svetu, koji je za sada mnogo jači u zemljama u razvoju. Tako su veći prihodi podstakli tražnju za mesom što utiče kako na cenu mesa tako i na cenu žitarica koje se koriste kao stočna hrane.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner