четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Зашто расте цена жита?
Хроника

BBC: Зашто расте цена жита?

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. септембар 2010.

Организација УН за храну и пољопривреду (ФАО) састала се у ванредно у Риму у петак на нивоу међувладиних група за житарице и пиринач, а на састанку се разговара о поремећају на светском тржишту житарица, односно опасности од поскупљења хране у свету.

Учесници састанка ће говорити и о последицама временских прилика на овогодишњу жетву, а Русија је једна од великих извозница у свету у којој је жетва тешко погођена сушама док су у Пакистану и Кини поплаве пореметиле снабдевање и створиле притисак на тржишту.

После суша, Русија је обуставила извоз житарица а стручњаци за нестабилност криве и компаније за промет које држе жито у залихама.

Како јавља ББЦ-јев дописник из Београда, и у Србији је регистрован раст цена хране.

Неке намирнице су за годину дана поскупеле и до 30 одсто.

Осим разлога за поскупљења који се помињу свуда у свету, постоје и неке специфицности попут: пада вредности динара, скока цена енергената као и постојања монополског и картелског понашања на тржишту хране у Србији.

Како спречити нови нагли скок цене

Стручњаци окупљени у Риму ће покушати да нађу начин да обнове стабилност на тржишту житарица и спече још недан нагли скок цена попут оног који се догодио пре три године.

Тада су високе цене хране изазвале немире у више земаља, посебно у насиромашнијима где је цена житарица питање од којег зависе животи трећине светског становништва које је на ивици глади и у периодима добре жетве у свету.

Званичници који председавају ФАО су описали тренутне цене хране у свету као "тврдоглаво високе" и кажу да финансијска криза у свету отежава способност сиромашних земаља да дођу до довољно хране.

Цене ипак испод оних из кризне 2008.

ББЦ-јев економски аналитичар Ендру Вокер истиче да тренутно, цене су још знатно испод нивоа који су достигле током кризе хране из 2008. и да би стручњаци ФАО били задовољни ако после састанка у Риму буду у стању да кажу да стање данас није озбиљно као тада.

Међутим, цене су данас ипак високе у односу на претходне године, и ФАО упозорава да је вероватно да ће убудуће бити још нестабилније.

Званичници Организације УН за храну и пољопривреду зато треба да размотре на састанку у Риму и да ли да уведу додатне прописе на тржишту хране, као и колико да држе у складиштима залихе за ванредна стања.

ФАО-в индекс већи за четвртину

Индекс цена хране који формира ФАО је порастао за 25 посто од почетка прошле године, а индекс се формира месечно, снимањем цена на светским робним берзама - и указује на промене цена које за храну плаћају потрошачи.

На повећање цене хране делом је утицао економски опоравак у свету, који је за сада много јачи у земљама у развоју. Тако су већи приходи подстакли тражњу за месом што утиче како на цену меса тако и на цену житарица које се користе као сточна хране.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер