петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Влада Хрватске "за", грађани "против" чланства у ЕУ, показују анкете
Хроника

BBC: Влада Хрватске "за", грађани "против" чланства у ЕУ, показују анкете

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 11. јануар 2011.

Евроскептична Хрватска

Хрватска би до краја ове године требало да заврши преговоре о чланству у ЕУ и да потпише Уговор о приступању. Потом би, надају се хрватски званичници, крајем 2012. или почетком 2013, постала 28 чланица елитног европског клуба.

Постоји ту, међутим, један проблем - готово све анкете указују на драматичан пад подршке грађана чланству у Европској унији.

Марио Печник, који се на свом малом имању бави производњом сира, недавно је морао да уложи преко 53 хиљада евра у модернизацију опреме, како би задовољио европске стандарде и добио субвенције Европске уније.

Марио је паре некако скупио, али многе његове колеге, пољопривредни произвођачи, у томе нису успели. И то је један од разлога што је Европска унија све мање популарна у Хрватској.

Свега трећина грађана за чланство

Но, нису само сељаци против Европске уније.

Најновије анкете показују да је подршка Европској унији мања него икада - једно истраживање установило је да би само 38 одсто Хрвата на референдуму гласало за чланство, а друго је још поразније - тек 26 одсто грађана сматра да би то била добра идеја.

Влада тврди да располаже много повољнијим резултатима истраживања јавног мњења.

Хрватски државни секретар за европске интеграције Андреј Пленковић каже да су истраживања јавног мњења индикатор стања у датом тренутку, али да њихове резултате влада узима озбиљно:

"Да смо били у групи од десет земаља које су приступиле 2004. године, подршка би била већа. Обичним гласачима је тешко да задрже ентузијазам, после толико одлагања и толико датума, који нису поштовани."

Има и других узрока растућег евроскептицизма. Грађани, наводно, нису добро обавештени о томе шта чланство у Унији стварно значи, па је европска мисија у Загребу отворила информативни центар.

Узроци евроскептицизма

Присутно је и осећање да су се Хрвати у југословенским ратовима током деведесетих година борили за независну државу, а сада им се нуди, за многе неприхватљиви, транснационални концепт.

Другима смета што се Хрватској, после непријатног искуства са Румунијом и Бугарском, намећу строжи услови.

Политички аналитичар Вишеслав Раос нуди још једно објашњење чињенице да ЕУ Хрватима више није толико пивлачна:

"Хрватски грађани на телевизији могу да виде шта се дешава у Француској и Ирској, како је прошла Грчка. Свесни су да ЕУ није лек за све економске и социјалне проблеме. На апатију утиче и замор од проширења. Људима је јасно да Хрватску неће дочекати раширених руку, а нико не жели у клуб у коме није добро дошао".

На локалној пијаци, мишљења су подељена:

"Мислим да можемо да преживимо без ЕУ. До сада смо могли без ње, зашто не бисмо могли и убудуће."

"Људи треба да буду боље обавештени о Европској унији и о користима од чланства. То је наша шанса да усвојимо стандарде који важе у Унији."

"Мислим да Хрватска дефинитивно не треба да уђе у ЕУ, јер чланство много кошта и захтева да усвајамо лоше законе. А позитивних страна нема."

Хрватску владу у наредним месецима чека тежак посао - да неповерљиве грађане убеди да ипак, кад дође време за референдум, подрже европски пројекат.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер