четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Судбина Светске службе BBC-ја
Хроника

BBC: Судбина Светске службе BBC-ја

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. октобар 2010.

Драконске мере штедње за које се определила британска влада довешће до драматичне промене у начину финансирања Светске службе BBC-ја.

Тренутно Светску службу, основану 1932. године, финансира Министарство спољних послова.

Убудуће, предлаже влада, Светска служба биће прикључена остатку BBC-ја, који се издржава ТВ претплатом.

Истовремено, влада је одлучила да претплату, која износи око 170 евра годишње, замрзне за наредних шест година, што значи да ће буџет BBC-ја реално бити мањи за 16 одсто.

Бивши директор подржава нове планове

Бивши генерални директор Светске службе BBC-ја Џон Туса сматра да њено измештање изван Форин офиса није лоша идеја:

"Мислим да би то могло да буде јако корисно за Светску службу BBC-ја, јер ће се тиме коначно ућуткати бројни критичари из иностранства који су тврдили да не можете да будете истински независни ако сте на платном списку Форин офиса. Такве оптужбе су биле неосноване. Форин офис се никада није мешао у уредјивачку политику, али су биле присутне. Сада них више неће бити."

Џон Туса напомиње да би Свестку службу требало заштити од будућих мера штедње унутар BBC-ја:

"Домаћи BBC мора да схвати вредност и снагу коју му доноси Светска служба, као медиј коме се у свету највише верује и који је, за разлику од многих других, преживео пад комунизма. То је велики добитак за Британију, који мора да буде заштићен унутар BBC-ја."

Могућа штета за Светску службу

Посланик парламента, бивши лидер Либералнодемократске странке Мин Кембел, страхује да би најављене промене могле да нанесу штету Светској служби:

"Светска служба има јединствен стил, јединствену стручност и јединствен углед. Не кажем да су тај углед или та стручност већи него у остатку BBC-ја, али су свакако јединствени. Страхујем да би, спајањем са информативним програмом домаћег BBC-ја, те јединствене карактеристике, које су Светску службу учиниле толико популарном и цењеном широм света, могле да буду угрожене."

Стручњак за медије Стив Хјулет сматра да иза владине одлуке да Светску службу прикључи остатку BBC-ја не стоји никаква кохерентна и логична медијска стратегија:

"Тако је одлучено зато што је требало попунити рупе у ресорима одбране и образовања. Влада је попустила под притиском противника смањења војног буџета, па је морала да уштеди на другој страни. Кључно је, по мени, питање ко ће убудуће контролисати Светску службу. До сада је Форин офис одлучивао о томе на којим ће језицима и у ком обиму Светска служба емитовати програм. Верујем, ипак, да постоји нека врста договора по којеме BBC неће моћи да троши новац на своје телевизијске програме уместо на Светску службу, тим пре што ће, пре него што дође до трансфера, Светска служба морати да смањи своје трошкове. За колико, чућемо када министар финансија изнесе предог буџета."

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер