четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Србија бојкотује церемонију у Ослу
Хроника

BBC: Србија бојкотује церемонију у Ослу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. децембар 2010.

Организатори доделе Нобелове награде за мир саопштили су да се на церемонији, у петак у Ослу, неће појавити представници 19 земаља, међу њима и Србије.

Нобелова награда за мир ове године је додељена кинеском дисиденту Лиу Сјаобоу, који у кинеском затвору служи једанаестогодишњу казну, која му је изречена због "подривања уставног поретка".

Церемонији нећ присуствовати ни његова супруга и пријатељи, којима је забрањен излазак из Кине.

Званични Пекинг оптужио је Нобелов комитет за антикинеску политику и мешање у унутрашње послове Кине.

Портпарол кинеског министарства спољних послова Ђијанг Ју церемонију у Ослу описала је као фарсу:

"Нобелов комитет режира и изводи антикинеску фарсу. Ми се противимо сваком ко поставља питања о Лиу Сјаобоу само да би се мешао у наше унутрашње послове и доводио у питање независност правосуђа."

BBC-јев дописник у Пекингу каже да власти у Пекингу већ два месеца настоје да убеде, друге земље да бојкотују церемонију у Ослу. После интензивног лобирања, Кина је сада саопштила да ће "огромна већина" земаља бојкотовати свечаност.

И људска права и пријатељство са Кином

Нобелов комитет је, међутим, саопштио да је позив да присуствује додели награде одбило само 19 земаља, међу њима Русија, Колумбија, Казахстан, Венецуела, Саудијска Арабија, Иран и Србија. Директор Нобеловог института у Ослу, Геир Лундестад изјавио је за француску новинску агенцију Франс прес да су 44 земље прихватиле позив да у петак присуствују церемонији доделе Нобелове награде за мир.

Шеф српске дипломатије Вук Јеремић тим поводом је објаснио да Србија поклања изузетну пажњу заштити људских права, али и односима са Кином.

"Све наше одлуке, као и одлуке свих других влада, везане су за остваривање националних интереса и државних приоритета", рекао је Јеремић и напоменуо да је Кина један од најважнијих билатералних партнера Србије и да Београд допринос заштити људских права доказује активном политиком коју води у земљи.

Министар Јеремић је подсетио да Србија није присуствовала ни уручењу Нобелове награде за мир Мартију Ахтисарију 2008. године. Тада је десет земаља, међу њима и Кина, бојкотовало ту церемонију.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер