петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: "Сломљено поверење" у САД
Хроника

BBC: "Сломљено поверење" у САД

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. децембар 2010.

Због објављивања процурелих поверљивих америчких депеша на вебсајту Викиликс - од почетка недељенајвише црвене - што због срамоте што због беса - званичници у Вашингтону.

Прва се с прекорним, критичним, и подозривим погледима колега из света суочила државни секретар Хилари Клинтон.

Она се, примећује BBC-ијев Адам Брукс, ове недеље у Казахстану, на скупу Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) суочила са неким од светских лидера који сада, захваљујући Викиликсу, знају шта Американци заиста о њима мисле.

Међу присутнима у Астани, главном граду Казахстана био је, на пример, и италијански премијер Силвио Берлускони који је, како стоји у једној од објављених америчких депеша: слабић. Ма колико можда чуде биле околности, Берлускони је разговарао са Хилари Клинтон која је у Казахстану почела да скупља комаде поразбијаног дипломатског кредибилитета.

Састављање разбијеног поверења

Прва жена америчке дипломатије је и сама признала током скупа у Казахстану, да очекује бројна питања. Рекла је и да они који ће их постављати имају и право и разлог да то учине и да ће америчка страна у сваком тренутку бити спремна да на та питања саговорника из целог света и одговори.

Амерички државни секретар сматра и да је објављивањем поверљивих дипломатских депеша Викиликс, како се изразила "покидао ткиво доброг вођења државе".

Остави ли се, међутим, по страни својеврсно уједање за срце изазвано цурењем у јавност оцена овог типа, да ли ће све то, на дуже стазе, бити од било каквог дубљег значаја?

У Пентагону, чији је млади обавештајни аналитичар оптужен да је Викиликсу дотурио дипломатску кореспонденцију, амерички министар одбране роберт Гејтс нуди прилично одмерено оцену.

"Да је све ово непријатно и мучно, јесте", каже Гејтс али и наглашава да ће, по његовом суду, последице цурења поверљивих докумената по америчку спољну политику бити скромне.

Можда тако и буде али је у међувремену приступ америчким поверљивим компјутерским мрежама знатно сужен и далеко мањи број особа ће од сада имати приступа осетљивом војном и дипломатском материјалу.

Русија без коментара

У америчким дипломатским белешкама, објављеним на интернет порталу Викиликс, ни мало ласкавим речима се Русија Путина и Медведева описује као вируелан мафијашка држава тесно повезана са организованим криминалом.

Оптужбе за корупцију и проневере следе једна другу уз тврдње да је премијер Владимир Путин накупио силно богатство које је скривено у иностранству и ван дохвата руских пореских служби.

Да су у Москви љути и бесни због оваквих коментара, љути су. Дмитриј Песков је портпарол руског премијера.

"Ми свакако нећемо да коментаришемо објављивање на интернету поверљивих дипломатских белешки. Чување поверљивог материјала је проблем америчких служби безбедности а не наш. Нека од запажања, изнета у овим депешама, ако су заиста оргиналне и ако дипломате који се помињу као аутори заиста постоје су прилично занимљива. Ми заиста не знамо да ли је овде реч о правим документима јер интернет понекад зна да послужи и као корпа за отпатке", рекао је Путинов портпарол.

Ако се прихвати да су материјали који су, захваљујући Викиликсу, угледали светло дана оргинални, како на оно што је у њима изнето реагује руски премијер? - питао је даље BBC Дмитрија Пескова.

"За нас је просто невероватно и изненађујуће да у нашој земљи раде стране дипломате чије је поимање реалности до те мере изопачено. Њихова неупућеност и речник којем су прибегавали су просто и једноставно несхватљиви. Не може се говорити да Русијом влада мафија, да руске службе безбедности сарађују са криминалним круговима", одговорио је портпарол руске владе.

На опаску да је пре неки дан сам председник Дмитриј Медведев рекао да у Русији има припадника служби безбедности који су директно повезани са организованим криминалом и да нису америчке дипломате једине који о томе говоре - портпарол председника руске владе узвраћа констатацијом да нема те земље на свету у којој појединици у редовима органа и служби безбедности нису у некаквој вези са организованим криминалом.

"Ми, као уосталом и читав свет, чинимо све што је у нашој моћи да се изборимо са гнусним светом криминалног подземља. Чињеница је, уз то, и да наш председник никада није рекао да Русијом владају криминални кругови јер то, једноставно, није тачно. Тврдити ишта слично говори о непостојању било каквог разумевања реалности у Русији", рекао је Песков.

Односи на Блиском и Средњем истоку

Шкргутање зубима допире и са Блиског истока. Захваљујући Викиликсу, примећује блискоисточни дописник BBC-ија, они који није требало да сазнају, дакле свет - сада су обавештени да је саудијски краљ тражио од Америке да нападне Иран.

Или, како је сам рекао, да "змији откине главу" јер не верује да Техеран не ради на конструисању атомске бомбе. Вашингтон је сличан савети примио и од Бахреина и Јордана.

Иранско руководство у Техерану вероватно није чуло ништа што није већ знало или подозревало. Но, цурење у јавност дипломатских депеша је за Иранце, ако им је уопште и потребан, болни подсетник колико су изоловани. Председник Ахмадинежад је одлучио да остане незаинтересован.

"Све је пре налик обавештајној игри и психолошком рату који су, законски, безвредни и који ће остати без политичког утицаја којем теже", каже ирански председник.

Но, за оне који верују да би напад на Иран довео до катастрофалних последица једна ствар је вредна помена: већ неко време је јасно да би Израел и његове присталице у Вашингтону волели да америчка војска нападне Иран.

Сада се зна да су слични савети притисци стизали и од арапских земаља. Зна се и да су САД одлучиле да остану глуве на предлоге и једних и других.

Пакистанске "завере и лажи"

Открића Викиликса су, са друге стране, у једној другој земљи подстакла све друго само не незаинтересованост или тишину.

Јавност у Пакистану, по оцени BBC-ијевог Алима Макбула, захваљујући интернет порталу Џулијена Асанжа, има доста тога за оцену, процену и реаговање.

Обелодањено је да се начелник Генералштаба пакистанске војске носио мишљу да председника Асифа Алија Зардарија уклони с положаја и пошаље у изгнанство.

Сазнало се и да је руководство земље лагало народ. Премда су јавно тврдили како не желе да америчке беспилотне летелице нападају талибане на пакистанском тлу, објављене депеше указују да су у четири ока пружали пуну подршку америчкој стратегији.

Сазнало се и да су, противно јавним уверавањима, допустили америчким снагама да делују у племенским областима на северу земље. Све то ће крајње лоше одјекнути на пакистанским улицама.

"То је велика срамота и сви наши политичари треба да умру од стида и срама", рекао је BBC-ју један становник Пакистана у анкети.

"Тврде да су нам донели демократију а све што раде, чине против интереса народа и иза наших леђа", додао је он.

Његов сународник, такође учесник анкете је још љући на пакистанску политичку елиту.

"Пакистански политичари би били посрамљени да имају и зрно самопоштовање, али га немају јер су сви робови Америке и немају ни стида ни срама", сматра овај Пакистанац.

Чињеница је, међутим, да су депеше оголиле и забринутост западних дипломата посебно када је реч о пакистанском нуклеарном програму и страху да би екстремисти могли да се докопају довољно атомског материјала да направе бомбу.

Званични Исламабад, и онај у цивилу и онај у униформи, тврди и наглашава да страховањима нема места.

Сарадња Пакистана са Америком је од критичне важности за успех коалиционих снага у региону. Али после обелодањивања америчких дипломатских депеша, подозрење које увелико обележава односе две земље, само ће постати још веће - једногласни су оцени BBC-јеви дипломатски аналитичари.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер