четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Самит Г20 у потрази за консензусом
Хроника

BBC: Самит Г20 у потрази за консензусом

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 12. новембар 2010.

Лидери групе 20 највећих светских привреда и привреда у успону окупљени на самиту у јужнокорејској престоници Сеулу, другог и завршног дана скупа, и даље настоје да пронађу начин да стабилизују глобалну привреду после финансијске кризе и дубоке рецесије коју је изазвала.

Први човек Светске трговинске организације Паскал Лами рекао је за ББЦ да га брине то што су државе на искушењу да уведу трговинске баријере како би сачувале радна места код куће.

Лами наглашава да протекционизам треба избегавати како би се одржала стабилност глобалне привреде.

Присутна је забринутост да поједине земље, пре свега САД и Кина, на различите начине обарају вредност својих валута, како би своју робу учиниле конкурентнијом на светском тржишту. Таква политика би, срахују многи, могла да доведе до распламсавања трговинских сукоба.

Још један од извора напетости је озбиљна економска неравнотежа. Наиме, земље којима иде добро, попут Кине и Немачке, више извозе него што увозе док друге, а посебно САД, пуно више увозе него што извозе.

И пре него што је самит почео председник Обама је разљутио велике извознике, залажући се за ограничавање трговинских суфицита, док је у Сеулу то нешто другачије формулисао - рекао је да је обавеза свих земаља да постичу привредни раст и код куће и у иностранству - другим речима крајње време да земље попут Немачке и Кине почну не само да извозе, већ и да купују инострану робу.

У сличном тону говорио је и одлазећи председник Бразила Лула да Силва: "Уколико богате земље не троше довољно и не купују и ако свако жели да сопствену привреду учврсти кроз извоз, читав свет ће банкротирати. Ако само хоћете да продајете, ко ће то да купује?".

Ово је пети по реду самит Г20, односно 19 држава и Европске уније откако је групација развијених и земаља у развоју почела да одржава редовне састанке.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер