Хроника

BBC: Рецепт за рат - САД уцене, Пјонгјанг одбије и умеша се Кина

Штампа
среда, 19. април 2017.

 Сеул -- У протеклих недељу дана сви су заплашени могућношћу рата на Корејском полуострву – сви, осим Јужне Кореје, пише ББЦ.

Дописник ББЦ из Јужне Кореје Стефан Еванс каже да постоје контрадикторности између “нагруване“ атмосфере и онога што се заиста дешава.

“Добијао сам мејлове од људи из Европе који ме питају да ли ће почети нуклеарни рат, онда погледам кроз прозор, у Сеулу су људи на пијаци, купују храну“, пише он.

У целом свету, како каже, наслови вичу “опасност“ – али на месту које је би било епицентар могућег рата, нема ни назнака страха.

И док “опасност“ шири гласине далеко, улични плесачи прилазе пролазницима са памфлетима рекламирајући концерте.

“Ко је у праву? Писци наслова или потенцијалне жртве рата? Да ли је свет одједном постао много опаснији“, пита се Еванс.

“Са једне стране, очигледно јесте“, каже он.

Северна Кореја је ближа поседовању ефикасних нуклеарних бојевих глава и ракета. Северна Кореја сваке недеље, две тестира неку ракету.

Међутим, виђење екперта је, како наводи, да Пјонгјанг нема капацитета за напад на САД.

“Има напретка, али још није дотле стигла. Други нови елемент је председник Доналд Трамп који шаље различите поруке, које захтевају малу анализу“, пише Еванс.

Он наводи да је под влашћу Барака Обаме, политика названа “стратешким стрпљењем“ – стиснути Северну Кореју санкцијама, утицати на то да и други ураде исто, пре свега Кина.

Ове недеље у току посете демилитаризованој зони, потпредседник Мајк Пенс је навео да је “ера стратешког стрпљења готова“.

Али, да ли је, или је настављена само под другим именом?

“Војну опцију – напад на севернокорејске нуклеарне инсталације – разматрали су и претходни председници и одбацили због половине популације Јужне Кореје која живи у Сеулу и околини, а која је у домету севернокорејског оружја. Убиство Ким Џонг Уна такође се није десило из неколико разлога: успех није могао да буде загарантован, а такође није јасно какву би улогу имала војска да је њен лидер нападнут“, пише Еванс.

Бил Клинтон је 1994. разматрао напад на Северну Кореју. Чак је и план био направљен, али никада није издато наређење.

Клинтонов министар одбране Вилијам Пери плашио се одмазде против Јужне Кореје, али је то био план који је заплашио Северну Кореју.

Данас, Пери верује да је могућност за дипломатију ту, посебно зато што би Кина могла да буде од много веће помоћи него за време Клинтонове власти.

Северна Кореја мора да верује да САД могу да нападну и то Трампову “непредвидљивост“ чини предношћу, каже Еванс.

Ових дана, поново се појавила идеја о нападу.

Саветник за националну безбедност генерал Х. Р. Мекмастер навео је да су све опције на столу.

Међутим, постоји и песимистично и оптимистично виђење.

Аутор Макс Хејстинг написао је какав би био сценарио из ноћне море.

“САД упуте ултиматум Северној Кореји, инсистирајући одрицање од нуклеарног оружја. Полу – полудели режим у Пјонгјангу одбије. Амечке летелице и ракете ударе на нуклеарна постојења Ким Џонг Уна. Севернокорејски комшија и савезник, Кина одговори гађајући америчку флоту на Пацифику. Одједном, велики рат је ту“, написао је он.

Међутим, постоји много мирније решење, сматрају екперти из Јужне Кореје.

“Паметан потез Трампа био би враћање на оне мудре речи које је рекао за Кима у време кампање – Разговараћу са њим“, навео је професор Џон Делури са Јонсеј универзитета.

(Б92)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]