четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: "Први велики сајбер рат" избио између противника и присталица Викиликса
Хроника

BBC: "Први велики сајбер рат" избио између противника и присталица Викиликса

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. децембар 2010.

У међувремену на Интернету је избио, како га неки зови "први велики сајбер рат" између противника и присталица Викиликса.

Хакери који подржавају Викиликс покренули су, како наводе у порукама на интернету, "Операцију Реванш".

Жестоко нападају фирме које су последњих дана ускратиле услуге Викиликсу.

Јуче су у једном тренутку на сајту Твитер славодобитно објавили да су онеспособили интернет страницу кредитне картице Мастеркард. Отежали су и функционисање сајта Виза картице.

Обе те картице престале су да прослеђују донације грађана за финансирање Викиликса.

Из истог разлога хакери су напали и систем за електронско плаћање "Паyпал" и швајцарску банку која је блокирала рачун оснивача Викиликса Џулијана Асанжа.

Нису поштедели ни сајт шведског државног тужилаштва које Асанжа терети за силовање и сексуално узнемиравање.

"Хактивисти"

Стручњак за безбедност интернета Џејсон Мун каже да ће бити врло занимљиво посматрати како ће се развијати тај рат у виртуелном свету.

"Интересантно је да су сви ти хакери активисти, такозвани хактивисти, успели да се организују за тако кратко време и да оборе интернет страницу Мастеркарда, једне од највећих компанија те врсте на свету, фирме за коју бисте очекивали да је купила најбољи могући степен безбедности за свој интернет сајт. Не треба, међутим, претерано озбиљно схватити последице тог напада. Био је онеспособљен само њихов сајт. Безбедност података свих људи који имају Мастер кредитне картице није била доведена у питање. Али овај случај показује да су сви рањиви на нападе хактивиста. Потребно је само да се довољно њих организује путем интернета, да на своје компјутере даунлоадују неопходни софтвер и да сви крену у напад. То ће оборити сајт.

Ни Мастеркард ни Виза за сада нису детаљније објаснили зашто су престали да прослеђују донације грађана за Викиликс. Портпароли те две компаније не дају интервјуе а у разговору са новинарима понављају само да истражују могуће илегалне активности Викиликса.

Ко ће дуже издржати?

Колику би штету, међутим, могле да претрпе због напада хактивиста?

"Напади хакера су очито у приличној мери пореметили сајтове Мастеркарда и Висе у периоду пред Божић када се њихове кредитне картице доста користе. Али то су велике компаније и ако су претрпеле неке финансијске губитке због напада, то за њих неће бити велики проблем. Али постоји ризик да би дугорочно та два бренда могла да претрпе штету. Ако погледате шта се пише на интернет форумима видећете да мало ко има симпатија за то што су те две компаније обуставиле да прослеђују новац Викиликсу. То би могло да нанесе озбиљну штету иако њу неће бити лако изразити у бројкама", каже BBC-ев новинар Тео Легет.

Викиликс је паре са Мастеркард и Виза картица примао посредством фирме регистроване на Исланду. Директор те фирме, Андреас Финк, прети да ће покренути судски процес јер има и друге клијенте осим Викиликса, а сада је онемогућен да и њима прослеђује новац.

Уз то мисли да нема оправдања за потез Мастеркарда и Визе.

"Њихов посао је трансфер новца. То значи да пребацују паре за разноразне послове; за људе који се коцкају на интернету; за људе који купују порнографију. Ако немају морални проблем да врше трансфер новца за такве ствари зашто одједном имају проблем да пребацују донације за Викиликс. То су донације грађана који врло експлицитно кажу да желе да уплате новац Викиликсу".

Морално или не, пресецање механизама финансирања сигурно представља ударац за Викиликс мада је, по оцени Теа Легета, далеко од тога да опстанак сајта буде доведен у питање.

"Викиликс широм света има неколико путева за пријем новца. Предвидели су да би могло да им се деси овако нешто. Такође, познато је да известан број богатих појединаца подржава Викиликс, а на њиховом сајту се људима који то желе и даље нуди могућност да им уплате новац на банковне рачуне на Исланду, у Аустралији и у Немачкој. Кратко речено још увек нису испали из игре".

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер