субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Обележена годишњица злочина у Сребреници
Хроника

BBC: Обележена годишњица злочина у Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. јул 2010.

У Меморијалном центру Поточари код Сребренице у недељу је обележена петнаестогодишњица масакра над Бошњацима.

На гробљу у Поточарима обављена је заједничка сахрана 775 недавно идентификованих сребреничких жртава.

Комеморацији, поред званичника БиХ, представника међународних организација у БиХ, делегације САД и високих званичника Хрватске, Македоније, и Словеније, присуствовали су и председник Србије Борис Тадић и турски премијер Реџеп Тајип Ердоан.

"Србија неће одустати од трагања за починицима ратних злочина, посебно за Ратком Младићем", рекао у Поточарима председник Србије Борис Тадић, изражавајући жаљење због злочина који су се десили.

"Ово је трагедија бошњачког народа, али и свих људи који су живели на простору бивше Југославије", рекао је председник Србије. "Ова страница историје не може да се затвори све док не буду осуђени сви они који су за то криви."

Чарлс Инглиш, амерички амбасадор у Босни и Херцеговини, прочитао је личну поруку председника САД Барака Обаме. Обама је позвао све земље да учине додатне напоре како би Ратко Младић и остали починиоци ратних злочина били ухапшени, рекао је амерички амбасадор.

Инглиш је рекао да "правда мора подразумевати потпуну одговорност за почињене злочине, комплетну идентификацију и утврђивање истине о несталима, те судски прогон и осуду за извршиоце геноцида".

Бернар Кушнер, министар спољних послова Француске, рекао је да "не треба мислити на освету". "Потребна је толеранција и политика која ће БиХ водити напред. За то има наде, јер су овде дошли представници многих земаља, међу којима и председник Србије Борис Тадић", додао је он.

У јулу 1995. године у акцији Војске Републике Српске страдало је више хиљада Бошњака, а одлуком Суда правде у Хагу овај догађај је оквалификован као геноцид, који су починили поједини припадници војске и полиицје РС.

Међународни суд правде је, поступајући по тужби Федерације БиХ, 27. јануара 2007. године, утврдио је да Србија није била укључена у акцију око Сребренице, али да је прекршила Конвенцију о геноциду пошто овај злочин није спречила.

Скупштина Србије је 30. марта усвојила Декларацију о осуди злочина у Сребреници и упућено је "саучешће и извињење" породицама жртава због тога што није учињено све да се трагедија спречи.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер