петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Немири се шире арапским светом
Хроника

BBC: Немири се шире арапским светом

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. фебруар 2011.

У Бахреину је убијено најмање троје људи, а стотинак је повређено. У сукобима полиције и демонстраната у Либији убијене најмање 4 особе. Сукоб противника и присталица власти у Јемену.

Наоружани одреди полиције патролирају улицама главног рада Бахреина, Манаме. Снаге безбедности су током ноћи растерале антивладине демонстранте са централног градског трга користећи сузавац и гумене метке. Најмање три особе су убијене, а више од стотину је рањено.

Полицијска возила су опколила Трг бисера у Манами, а на улицама су распоређени и оклопни транспортери.

Портпарол Министарства унутрашњих послова је, говорећи на телевизији, рекао да ће војска предузети све неопходне мере како би осигурала безбедност и упозорио грађане да се држе подаље од центра града.

Демонстранти у Бахреину у протестима који трају већ три дана захтевају демократске реформе у већински шиитској земљи којом влада сунитски монарх.

Сукоби у Либији

Полиција се у среду сукобила са демонстрантима у најмање два либијска града.

У насиљу на демонстрацијама у Ал Баиди, трећем по величини граду у земљи, на истоку Либије, убијено је, према непотрврђеним извештајима, четворо људи.

Активисти су преко друштвених мрежа на интернету позвали на нове масовне протесте и четвртак назвали "даном гнева".

Америчка влада је, после демонстрација у Бенгазију у којима је било и повређених, позвала либијско руководство да изађе у сусрет "надама и потребама" свог народа.

Либијска влада за сада није коментарисала те догађаје.

Либијска државна телевизија је известила да су присталице владе у уторак одржале одвојене демонстрације у главном граду Триполију, а приказани су и снимци са тих демонстрација.

Да ли је Гадафи у опасности?

Муамер ел Гадафи, загонетни и аутократски лидер земљом управља малтене већ четрдесет година.

Мансур ал Кихиа, професор међународних односа на Универзитету Тексас у Сан Антониу, активиста покрета за људска права и политички противник власти у Либији коју је напустио пре више од тридесет година, тврди да су оцене по којима је тешко наћи мотивацију за отпор Гадафију када је пуковник земљи донео стабилност а народу корист од нафтних извора, чиста опсена:

"Стопа незапослености је већа од тридесет одсто, распрострањено је дубоко сиромаштво. А људи то не виде. Тврди се да Гадафи управља огромним нафтним богатством, али Либија од те нафте нема неке велике вајде. Храна је скупа, плате су мале а влада и несташица станова. Бескућници су, колико прошлог месеца, извели праву инвазију на куће и станове који су још били у изградњи. Да је Гадафи добар за Либију је чиста илузија. Земља је четрдесет година патила и време је да се дигне на ноге и каже - што је доста, доста је!".

Немири у Јемену

Анти-владини протести су настављени и у Јемену. У главном граду Сани дошло је до сукоба између демонстраната који захтевају боље услове живота и веће слободе и присталица председника Али Абдулаха Салеха.

Стотинак демонстраната окуплило се на универзитету у Сани, а сукоби су избили када су они покушали да се пробију до главног трга.

У протестима током протеклих неколико недеља, инспирисаним збивањима у Тунису и Египту, учествовало је више хиљада људи.

Председник Салех, који је на власти више од три деценије, обећао је да ће се повући с положаја по истеку мандата, 2013. године.

У Алжиру је Абдел-Хамид Мехри, један од оснивача независне државе, позвао председника Бутефлику да реагује на немире у арапском свету сменом своје владе.

Мехри је рекао да актуелна влада више није у стању да решава изазове пред којима се Алжир налази.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер