петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Немачка је данас у Европској унији утицајнија него икада
Хроника

BBC: Немачка је данас у Европској унији утицајнија него икада

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. фебруар 2011.

Европски лидери о кризи у еврозони

Европски лидери у петак се окупљају на свом редовном самиту.Иако је фромално скуп посвећен енергетској безбедности, биће речи и о тренутној кризи у еврозони.

Сви ће, по свему судећи, веома пажљиво слушати Ангелу Меркел, немачког канцелара, која је обећала да ће до марта изнети свеобухватан план за решење кризе.

Немачка је данас, чини се, у Европској унији утицајнија него икада - без њеног одобрења се, како оцењује BBC-јев европски уредник за Европу Гавин Хјуит, ништа не може догодити.

Иако се о томе не говори јавно, посматрачи у Немачкој свесни су да је њена економска снага учинила земљу много утицајнијом у Европи него икада у протеклих 60 година.

Џон Корнблум, бивши амерички амбасадор у Немачкој, и даље живи у Берлину и пратио је како Немачка, са годинама, чак и помало невољно, стиче све више самопоуздања.

"Немачка је увек имала своје ставове, увек је помагала, а понекад и снажно утицала не еволуцију Европске уније, али је то чинила дискретно, трагајући за консензусом са својим партнерима. Последњих година постала је гласнија, а после грчке кризе још гласнија, јер је њен економски просперитет угрожен", каже Корнблум.

Немачка привреда међу најјачима на свету

Роботи у једној фабрици високе технологије у Берлину производе 180 хиљада пејсмејкера годишње.

Биотроник је једна од стотина хиљада компанија средње величине које су немачку привреду сврстале медју најјаче у свету, а директор Биотроника Кристоф Бемер поносан је на своју земљу.

"Немачка привреда је покретач европског опоравка. Ми смо се, суочени с кризом, да тако кажем, сабрали и одупрли смо јој се. Имам утисак да су људи веома поносни и почињем да бринем да бисмо могли да постанемо арогантни, да ћемо почети другима да делимо лекције и да им намећемо наш нашин размишљања и деловања."

Када се помене помоћ земљама којима прети стечај, главну реч води Берлин.

Немачка је тако постала "главни благајник" Европе, а то се многим Немцима уопште не допада.

Резултати недавне анкете показали су да 63 одсто Немаца нема поверење у Европску унију.

"Зашто да плаћамо за све?"

"Ја јесам Немица и то се не може променити. Време је да престанемо да се извињавамо због прошлости и да, за промену, бранимо своје интересе. Зашто увек морају Немци да плаћају за све?", пита једна жена на улицама Берлина.

"Наравно да треба помоћи другима, ако имате могућности. Али занима ме шта би се догодило када би Немачка остала без новца, да ли би и нама неко помогао", каже њен пријатељ у разговору са репортером.

Немачка управо ради на, како га назива, "свеобухватном пакету мера за решење кризе у еврозони".

У средишту тог пакета је својеврсна нагодба - Немачка пристаје да повећа ионако огромни фонд за помоћ земљама у невољи, и да ублажи услове под којима су спасене Грчка и Ирска.

Заузврат, уводи се већа дисциплина у области пореза и јавне потрошње у еврозони.

Европа и даље најбоља опција

На неки начин, додаје Улрике Гуеро, евро постаје "немачка валута", а Берлин креатор економске политике свих чланица еврозоне.

Амбасадор Корнблум каже да се тренутна позиција Немачке у ЕУ по важности може поредити по уједињењу те земље.

"Већина Немаца и даље верује да је Европа најбоља опција за Немачку - не зато што треба да се искупљују за неке грехе из прошлости, него зато што је то за њих добро. Хелмут Кол је својевремено цитирао Аденауера: 'Пре него што подигнемо немачку заставу, морамо три пута да поздравимо француску заставу'. То је годинама био темељ немачке политике, али та времена су неповратно прошла."

Немачка је дуго избегавала да преузме водећу улогу у Европи, али њена успешна привреда је то променила.

Ако се на самиту постигне договор да се евро брани по цену коју прописује Берлин, остатак Европе неминовно ће попримити нешто "немачких особина".

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер