четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Муамер ел Гадафи под све већим притиском, Либија тоне у хаос
Хроника

BBC: Муамер ел Гадафи под све већим притиском, Либија тоне у хаос

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. фебруар 2011.

 Либијски лидер, пуковник Гадафи је под све већим притиском код куће и из света, пошто су његове присталице током ноћи отварале ватру и користиле бојеву муницију против демонстраната у центру Триполија.

Један опозициони активиста је рекао BBC-ју да Гадафијеви противници контролишу седиште либијске владајуће странке.

Први човек Арапске лиге, Амр Муса, описао је захтеве демонстраната у Либији као "легитимне", и позвао је на прекид насиља у тој северноафричкој земљи.

На улицама главног града Либије, Триполија, од понедељка ујутру је углавном мирно - после ноћи обележене насиљем у сукобима између присталица председника Гадафија и антивладиних демонстраната.

Још у зору, у граду се могла чути пуцњава, а најмање једна владина зграда је запаљена.

BBC-јев регионални дописник каже да се чини као да власти од јутрос опет контролишу улице Триполија.

"Прети нам грађански рат"

Један од Гадафијевих синова, Саиф ал Ислам ал Гадафи, је у говору на телевизији упозорио да Либији прети грађански рат, и рекао да ће се присталице његовог оца борити "до последњег човека и последњег метка".

Он је потврдио да опозиција контролише Бенгази и Бајду, на истоку земље.

Организација Хјуман рајтс воч каже да је више од 230 људи убијено од почетка немира у Либији прошле недеље.

Ескалација насиља у Либији је утицала између осталог и на раст цене нафте, која је достигла највиши ниво од почетка светске финансијске кризе 2008. године.

У једном тренутку, цена сирове нафте Брент - једног од главних показатеља на светским берзама - достигла је 105 долара за барел.

Једна од највећих светских нафтних компанија, БП, каже да се спрема да повуче стране држављане који раде за њу у Либији.

Сукоби током ноћи

До раног јутра Триполијем је одјекивала пуцњава из ватреног оружја а једна зграда владе је, како се извештава, запаљена.

Да ли је, после Туниса и Египта, Либија следећа домина која ће пасти пред народним гневом?

То питање актуелно је већ неколико дана, откако су на истоку земље почели немири и протести против дугогодишњег либијског лидера, али је од како су се протести проширили на главни град постало посебно ургентно.

Европске владе оштро су критиковале одговор либијских снага безбедности на протесте, оцењујући га "неприхватљивим и несразмерним".

Вашингтон је саопштио да пажљиво проучава говор Гадафијевог сина како би се установило "да ли у Либији има потенцијала за истинске реформе".

Прва пуцњава у главном граду

После целодневних антивладиних протеста широм Либије, пуцњава је у недељу по први пут одјекнула у центру престонице Триполија.

Један очевидац је видео облаке дима и сузавца који снаге безбедности користе близу зграде универзитета.

Како се извештава, раније је било мањих антивладиних демонстрација у другим деловима града. Није потпуно јасно каква је општа ситуација у земљи, јер либијске власти и даље спречевају слободно кретање новинара.

Лекари у либијском граду Бенгазију описују тамошњу ситуацију као "ужасну", дан пошто су владине снаге отвориле ватру на погребну поворку која је пратила тела антивладиних демонстраната, убијених у сукобима са снагама безбедности.

Један од лекара у Бенгазију рекла је за BBC да су болнице "препуне тела" и да најмање 900 особа рањено. Већина жртава је из ватреног оружја рањена у главу, врат и груди.

Бенгази није једини

У извештајима који стижу из Либије говори се и о конфронтацији демонстраната и снага безбедности и у једном броју других градова у земљи, али се не знају детаљи. Либијска државна телевизија емитовала је снимке спаљених и опљачканих зграда из града Ал Бајде али није јасно када је емитовани видео материјал снимљен.

Демонстрант из места Аз Зауиа, четрдесетак километара западно од Триполија, рекао је за BBC да су учесници протеста спалили све зграде које имају било какве везе са Гадафијевом администрацијом, и да је исту судбину доживела и једна од летњих резиденција либијског лидера.

Један од становника другог либијског града Тобрука рекао је за BBC да се у центру града налазе хиљаде демонстраната.

Гадафи 40 година на власти

Владини противници тврде да су власти без оклевања онемогућиле њихове покушаје да демонстрације одрже и у Триполију, који је и најјаче упориште либијског лидера Муамера ел Гадафија.

Он земљом управља више од 40 година.

Либијска влада је демонстрације назвала "актом саботаже" и оптужила стране елементе за покушај поткопавања либијске стабилности.

Новинска агенција Ројтерс је јавила да је 50 либијских верских великодостојника позвало снаге безбедности да прекину са насиљем.

Верски лидери су позвали оружане снаге да обуставе, како су рекли, "масакр браће и сестара".

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер