четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Мали изгледи да Исланд отплати дуг страним повериоцима
Хроника

BBC: Мали изгледи да Исланд отплати дуг страним повериоцима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. јануар 2010.

Једна од водећих агенција за процену кредитне способности замаља снизила је у уторак статус дугорочног дуга Исланда на најнижи ниво тзв кредитну способност "за отпад" – чиме је оценила да су врло мали изгледи да ће Исланд отплатити свој велики дуг страним повериоцима.

Агенција "Фич рејтингс" се одлучила да спусти рејтинг Исланда на најнижи ниво пошто је председник те земље одлучио да распише референдум о отпрати дуга од преко пет милијарди долара Британији и Холандији.

Агенција је саопштила да је вест – да ће се о отпрати тог дуга држављанима и владама две земље одлучивати на референдуму – изазвала нови талас политичке, економске и финансијске несигурности.

Одлука о референдуму је уследила пошто је више од четвртине Исланђана потписало петицију жалећи се на услове отплате дуга, који су исландске банке и влада направили у време кредитне кризе 2008. и на чију се отплату обавезала исландска влада.

Криза је настала када исландске банке пропале и нису могле да исплате новац бројним депонентима из Британије и Холандије којима су британска и холандска влада гарантовале безбедност улога у исландским банкама.

Штедише из Британије и Холандије су биле привучене у исландске банке високим каматама у време економског бума неколико година раније.

Међутим, иако је одлучено да се о отплати одлучује на референдуму, исландска влада је саопштила у уторак да не одустаје од своје обавезе да поштује оно што је обећала.

Министар финансија Стаингримур Сигфусон је објаснио став своје владе говорећи у програму BBC-ија.

"Ми смо, наравно, разочарани јер то није био резултат какав смо желели. Уложили смо много труда да решимо тај проблем и веровали смо да смо пронашли решење. Председник, у складу са уставом, има право да стави вето, и ту ништа не можемо. Понављам да је исландска влада и даље у потпуности посвећена спровођењу постигнутих договора и да ће се побринути да Исланд поштује све своје међународне обавезе", рекао је министар Сигфусон.

BBC-ијев економски аналитичар сматра да је одлука председника Исланда Олафура Рагнара Гримсона о референдуму реакција на врло распрострањено противљење у земљи условима отплате дуга – и да учесници кампање за промену услова отплате сматрају да су услови тешки за Исланд.

Уместо да потпише одлуку о обавези да Исланд отплати дуг Британији и Холандији, председник Гримсон жели референдум о закону који ће то регулисати – објашњава BBC-ијев аналитичар – док су исландске банке врло задужене према страним партнерима и не могу да отплате свој дуг иако су у међувремену, од избијања кризе, национализоване.

Ако Исланд не би успео да примени услове отплате дуга о којима је постигнут договор са Британијом и Холандијом, истиче BBC-ијев аналитичар Ендју Вокер, то би могло да постане препрека већој страној економској помоћи и чланству Исланда у ЕУ.

Холандска влада је саопштила да је врло разочарана одлуком исландског председника да не стави свој потпис на предлог закона – а исто важи и за владу у Лондону, што је BBC-ију потврдио лорд Мајнерс из британског министарства финансија.

Боји Аугустон, уредник информативног програма исландског јавног сервиса, не крије међутим свој песимизам у погледу даљег развоја догађаја.

"Не знам како ће са чисто техничке стране бити могуће да влада испуни преузете обавезе, а у овом тренутку није потпуно јасно ни да ли ће уопште бити референдума. Тако компликовани међународни споразум је врло незахвалан као питање о којем грађани треба да се изјасне. Овим најновијим развојем догађаја не само да је доведено у питање приближавање Исланда Европској унији и добијање кредита од Међународног монетарног фонда, већ је, као што су то истакли неки политички аналитичари, присутан ризик да Исланд постане међународни парија. Постоји и опасност да влада падне, па ћемо поред финансијске и монетарне бити суочени и са уставном и политичком кризом", оценио је у програму BBC-ија исландски новинар Боји Аугустон.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер