петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Лула дa Силва на самиту Г-20 упозорио да светској економији прети банкрот
Хроника

BBC: Лула дa Силва на самиту Г-20 упозорио да светској економији прети банкрот

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. новембар 2010.

Самит Г20 о глобалној економији


Лидери земаља које припадају групи Г20 започели су рад у Сеулу на свом петом самиту откако је групација развијених и земаља у развоју почела да одржава редовне састанке.

Скупови су почели да се одржавају после избијања глобалне финансијске кризе у јесен 2008, када су светски лидери покушали да координишу напоре да се стабилизује светска економија.

Две године после првог самита ствари нису толико суморне, али има још много проблема који морају да се реше да би светска привреда наставила континуирани развој, јавља дописик BBC-ја Ендру Вокер:

"Велика тема која доминира је чињеница да је опоравак од дубоке рецесије у коју је упала светска економија местимичан. Неке земље напредују боље од других и поставља се питање колико је тај напредак одржив. У том смислу влада забринутост око економске неравнотеже. Поједине земље више извозе него што увозе - попут Кине и Немачке, а код других је - у првом реду у Сједињеним Државама, ситуација потпуно обрнута. И ту се појављује проблем вредности валута. Кина је на удару критика да вештачки одржава ниску вредност своје валуте како би својим извозницима омогућила непоштену предност."

Како преносе BBC-јеви дописници, било је очекивања да ће Кина на самиту бити натерана да се обавеже да ће повећати вредност своје валуте, али дискусија би могла да крене у сасвим другачијем правцу.

Америка се, наиме, нашла на удару оптужби да и сама вештачки слаби своју валуту како би парирала Кини.

Критике на рачун Вашингтона

Према оценама званичника земаља Групе 20, попут Кине, Русије и Немачке, најочитији пример покушаја манипулације је недавна одлука о убацивању 600 милијарди долара у економију.

Амерички председник Обама стао је у одбрану овакве економске политике, наводећи како је њен циљ стимулисање домаће економије и крхког опоравка.

Питање слабог долара доминираће Обаминим одвојеним састанцима са најоштријим критичарима америчке економске политике - кинеским председником Ху Ђинтаоом и немачким канцеларом Ангелом Меркел.

Привредни раст важнији од вредности валута

Неки учесници самита, међутим, указују да питање вредности валута не би смело да у сенку баци важније теме.

Један од њих је Анџел Куреа, генерални секретар Организације за економски развој и сарадњу:

"Економски раст и бизнис - о томе треба водити дискусију. Сагласност се мора постићи око тих питања и она морају да буду оквир расправе. Валуте су, уосталом, само инструменти. Треба по сваку цену избећи било какве облике протекционизма, било у трговини, инвестицијама или валутној политици. Али понављам да су то само инструменти. Циљ мора да буде јачање економије, јер, средњорочно гледано, њен раст је слаб, имамо високу незапосленост, дефиците и брзу акумулацију дугова."

Бразилски председник Лула де Силва упозорио је да светској економији прети банкрот уколико богате државе не повећају потрошњу.

Он је апеловао на учеснике самита да не дозволе улазак у зачарани круг унилатералних потеза.

Према оцени посматрача, највише што се од самита може очекивати је општи споразум о широкој економској сарадњи.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер