Početna strana > Hronika > BBC: Kompjuterski virus Staksnet "zarazio" iranski nuklearni program
Hronika

BBC: Kompjuterski virus Staksnet "zarazio" iranski nuklearni program

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 27. septembar 2010.

Jedan visoki iranski zvaničnik izjavio je da je razorni kompjuterski virus, za koji se smatra da je uperen protiv Irana, zahvatio lične računare nekoliko ljudi koji rade u nuklearnom postrojenju Bušeru.

Dodao je da virus nije, međutim, inficirao glavni operativni sistem postrojenja koji bi trebalo da bude pušten u rad za nekoliko nedelja.

Virus, koji se zove Staksnet ("Stuxnet"), napao je kompjuterske sisteme u Indoneziji, Indiji i Pakistanu ali se čini da je najteže pogođen Iran.

Izjava iranskog funkcionera je, ističu dopisnici, prvi znak da je Staksnet, koji je napravljen za napade na sisteme koje proizvodi nemačka kompanija Simens, stigao do opreme povezane sa iranskim nuklearnim programom.

Staksnet je napravljen tako da iskoristi slabosti u Simensovim sistemima koji se koriste u radu postrojenja kao što su vodovodi, naftne platforme i elektrane.

Zapad strahuje da Iran želi da se domogne atomskog oružja što Teheran demantuje tvrdeći da svoj nuklearni program koristi isključivo u civilne svrhe.

Složen dizajn

Stručnjaci kažu da ih složeni dizajn virusa navodi na zaključak da bi mogao da bude pokušaj sabotiranja iranskog nuklearnog programa.

Ako se ispostavi da je to slučaj, kažu eksperti, onda bi ovo mogla da bude velika prekretnica u takozvanom "sajber-ratovanju".

Oni kažu da je virus toliko složen da je sasvim moguće da su njegovi tvorci morali da imaju podršku neke države.

Virus Staksnet prvu put je primećen u junu od kada ga stručnjaci za kompjutersku bezbednost intenzivno proučavaju.

Ideja da je direktno uperen protiv Irana potekla je od izveštaja jedne od vodećih svetskih kompanija za bezbednost kompjutera da je oko 60 odsto svih infekcija ovim virusom dogodilo u Iranu.

Prošle nedelje je i jedan od vodećih kompjuterskih stručnjaka špekulisao da je reč o mogućem pokušaju sabotiranja nuklearne elektrane u Bušeru koji ima podršku neke države.

Virus Staksnet može da preuzme kontrolu nad funkcionisanjem i onesposobi kompjuterske sisteme koji kontrolišu procese kao što su grejanje, snabdevanje strujom i tome slično u nekom objektu kao što je Bušer.

Analitičati, međutim, istovremeno upozoravaju da je isuviše rano za neke definitivne zaključke o motivaciji onih koji su stvorili virus.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner