четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Компјутерски вирус Стакснет "заразио" ирански нуклеарни програм
Хроника

BBC: Компјутерски вирус Стакснет "заразио" ирански нуклеарни програм

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. септембар 2010.

Један високи ирански званичник изјавио је да је разорни компјутерски вирус, за који се сматра да је уперен против Ирана, захватио личне рачунаре неколико људи који раде у нуклеарном постројењу Бушеру.

Додао је да вирус није, међутим, инфицирао главни оперативни систем постројења који би требало да буде пуштен у рад за неколико недеља.

Вирус, који се зове Стакснет ("Stuxnet"), напао је компјутерске системе у Индонезији, Индији и Пакистану али се чини да је најтеже погођен Иран.

Изјава иранског функционера је, истичу дописници, први знак да је Стакснет, који је направљен за нападе на системе које производи немачка компанија Сименс, стигао до опреме повезане са иранским нуклеарним програмом.

Стакснет је направљен тако да искористи слабости у Сименсовим системима који се користе у раду постројења као што су водоводи, нафтне платформе и електране.

Запад страхује да Иран жели да се домогне атомског оружја што Техеран демантује тврдећи да свој нуклеарни програм користи искључиво у цивилне сврхе.

Сложен дизајн

Стручњаци кажу да их сложени дизајн вируса наводи на закључак да би могао да буде покушај саботирања иранског нуклеарног програма.

Ако се испостави да је то случај, кажу експерти, онда би ово могла да буде велика прекретница у такозваном "сајбер-ратовању".

Они кажу да је вирус толико сложен да је сасвим могуће да су његови творци морали да имају подршку неке државе.

Вирус Стакснет прву пут је примећен у јуну од када га стручњаци за компјутерску безбедност интензивно проучавају.

Идеја да је директно уперен против Ирана потекла је од извештаја једне од водећих светских компанија за безбедност компјутера да је око 60 одсто свих инфекција овим вирусом догодило у Ирану.

Прошле недеље је и један од водећих компјутерских стручњака шпекулисао да је реч о могућем покушају саботирања нуклеарне електране у Бушеру који има подршку неке државе.

Вирус Стакснет може да преузме контролу над функционисањем и онеспособи компјутерске системе који контролишу процесе као што су грејање, снабдевање струјом и томе слично у неком објекту као што је Бушер.

Аналитичати, међутим, истовремено упозоравају да је исувише рано за неке дефинитивне закључке о мотивацији оних који су створили вирус.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер