Početna strana > Hronika > BBC: Kako je usvojena rezolucija o Kosovu
Hronika

BBC: Kako je usvojena rezolucija o Kosovu

PDF Štampa El. pošta
petak, 10. septembar 2010.

Generalna skupština UN usvojila je aklamacijom, bez glasanja, rezoluciju o Kosovu koju je podnela Srbija. Rezolucija poziva na dijalog Beograda i Prištine.

Izveštači sa Ist rivera ukazuju da je ovaj dokument koji, po njima, predstavlja prekretnicu budući da poziva na dijalog Beograda i Prištine usvojen tek posle prevazilaženja spora upravo te dve strane koji je izbio u samom zdanju svetske organizacije. Nepuna dva i po sata se u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija čuo samo žamor prisutnih delegata.

Početak sednice je kasnio tačno toliko, jer su predstavnici Srbije u holu zgrade videli predsednika, premijera i šefa diplomatije Kosova Fatmira Sejdijua, Hašima Tačija i Skendera Hisenija.

Ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić se pobunio i rekao da pomenuti nisu predstavnici suverene države i da shodno tome ne bi trebao da prisustvuju sednici. Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić zatražio je da se objasni zašto su Hašim Tači, Skender Hiseni i Fatmir Sejdiju u sali.

Usledilo je poduže pregovaranje i traženje rešenja kako bi rezolucija mogla da bude usvojena. Kakvo je rešenje nađeno bilo je jasno posle Ali Trekijevog odgovora da je delegacija iz Prištine tu kao gost Francuske, Britanije, Nemačke, Italije i Sjedinjenih Država.

Jeremić je, potom, obrazložio rezoluciju koju je podnela Srbija i čiji su, kosponzori, kako je objasnio, dvadeset sedam članica Evropske unije od kojih su neke priznale jednostrano proglašenje kosovske nezavisnosti dok druge, kako se Jeremić izrazio, i dalje poštuju teritorijalni integritet Srbije:

"I pored toga, nađen je zajednički imenitelj kojim je osigurano da rezolucija, suštinski, bude statusno neutralni dokument. Republika Srbija ne priznaje niti će priznati jednostrano donetu deklaraciju o nezavisnosti Kosova. Moje prisustvo, kao ministra spoljnih poslova Srbije, pokazuje važnost koju moja zemlja pridaje ovom pitanju. Rezolucija priznaje sadržaj mišljenja Suda i pozdravlja spremnost Evropske unije da olakša dijalog između dve strane koji bi doprineo stabilnosti i poboljšanju života ljudi na terenu", izjavio je Jeremić.

Šef srpske diplomatije je izrazio i nadu da će usvajanjem rezolucije koju Srbija podnosi, biti stvorena atmosfera pogodna za postizanje sveobuhvatnog mirovnog sporazuma između Srba i Albanaca ostvarenog putem dijaloga vođenog u dobroj veri.

Samo je takav pristup u stanju da stvori legitiman i održiv rezultat u skladu sa fundamentalnim načelima Ujedinjenih nacija.

Srbija, dodao je šef njene diplomatije, smatra da ova rezolucija zaslužuje punu podšrku Generalne skupštine koju je pozvao da predloženi tekst usvoji aklamacijom. No, poručio je prisutnima Vuk Jeremić:

"Nemojte sumnjati da odlučnost Srbije, šta god da se desi, neće presahnuti. Nećemo se umoriti jer ne smemo da doživimo neuspeh. Iako su i dalje pred nama ozbiljni izazovi, ozbiljne su i snage kojima raspolažemo. Gledamo u budćnost uvereni u ispravnost našeg stava".

Generalna skupština Ujedinjenih nacija potom je jednoglasno odnosno aklamacijom, usvojila rezoluciju o Kosovu nakon čega su se oglasili i diplomatski predstavnici više zemalja.

Predstavnica SAD izrazila je punu podršku usvojenoj rezoluciji, ponovila stav Vašingtona da je Kosovo jedinstven slučaj i nikako presedan:

"Ova rezolucija u skladu je sa snažnom podrškom koju Sjedinjene Države pružaju nezavisnosti Kosova i njegovom teritorijalnom integritetu i suverenitetu. Sada je došlo vreme da ceo region krene napred a Srbija i Kosovo da pokrenu novu fazu u međusobnim odnosima, usmerenu na zajedničku budućnost unutar Evropske unije".

Predstavnik Turske, još jedne od zemalja koje su priznale nezavisno Kosovo, je izrazio uvažavanje za korake koje je Srbija preduzela podnoseći ovakvu rezoluciju.

"Srbija je važan igrač i partner u regionu kada je reč o rešavanju suštinskih pitaja i obezbeđivanju trajnog mira i stabilnosti na Balkanu", rekao je turski diplomata na Ist riveru, naglašavajući važnost predstojećeg dijaloga Beograda i Prištine, kao jedinog održivog puta za postizanje obostranog razumevanja.

Svoje viđenje uloge Srbije imao je i diplomatski predstavnik Albanije:

"Drago nam je što je Republika Srbija odlučila da povuče prethodni kontroverzni i destruktivni tekst rezolucije koji bi samo suzio ciljeve Generalne skupštine i naškodio međunarodnoj konsolidaciji Republike Kosovo", izjavio je albanski diplomata u UN.

I dok je Albanija odala priznanje Evropskoj uniji što je, sa drugim zemljama koje su priznale Kosovo, privela Srbiju razumnijoj poziciji oličenoj u podnošenju nove rezolucije, drugi su naglašavali da su Ujedinjene nacije ipak starije.

Predstavnik Rusije u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija naglasio je da načelni stav njegove zemlje po pitanju Kosova ostaje nepromenjen:

"Rusija je čvrsto uverena da rezolcuija 1244 u potpunosti važi i dalje i da je još uvek obavezujuća za sve kao međunarodnopravna osnova za rešavanje problema Kosova. A Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija i dalje pripada vodeća uloga u nalaženju rešenja za kosovski problem", rekao je ruski diplomata.

Kina je, pak, naglasila da i dalje smatra da je za rešavanje kosovskog pitanja najbolje rešenja to da zainteresovane strane putem dijaloga došu do obostrano prihvatljivog rešenja i to u okvirima relevantnih rezolucija Saveta bezbednosti svetske organizacije.

(BBC)