Хроника

ББЦ: Јачање притиска на Србију да затвори питање Косова

Штампа
понедељак, 30. август 2010.

Сутрашња посета шефа британске дипломатије Вилијама Хејга Београду доказ је појачавања притиска на Србију да затвори питање Косова и прихвати косовску независност, оценио је професор Универзитета у Оксфорду Марк Алмонд.

„Врши се заједнички притисак на Србију да затвори питање Косова и да прихвати косовску независност”, рекао је Алмонд за Би-Би-Си.

Он је додао да би Британија и Немачка, чији је шеф дипломатије прошле седмице био у Београду, хтеле да за земље Западног Балкана важе исти услови, а један од кључних услова за улазак у Унију, од којег се пак у случају Кипра одустало, јесте да не постоји проблем граница.

„Ако би наступила ситуација у којој су Србија, Босна, Косово и Црна Гора заједно са Албанијом и Македонијом у међусобно добрим односима, онда би, након уласка Хрватске, заједнички приступ земаља Западног Балкана ЕУ могао да буде и коначно проширење Уније. Чак иако њихов пријем није планиран у блиској будућности, како је то у Београду признао немачки министар Вестервеле”, рекао је.

Би-Би-Си подсећа да је између посета Вестервелеа и Хејга председник Србије Борис Тадић изјавио је да је Србија спремна да разговара с Бриселом и Вашингтоном о могућностима за компромис, а да је једини компромис на који Србија није спремна - признавање независности Косова.

Алмонд је рекао да је могуће да током боравка Вилијама Хејга у Београду Србија одлучи да учини уступак, али је додао да није јасно од чега би се такво компромисно решење састојало.

Према његовим речима, европски лидери требало би да се боље запитају због чега постоје проблеми на линији Београд-Брисел када је реч о „најевропскијој влади која је до сада била на власти у Србији”.

„У тој влади не седе евроскептици, већ људи који се залажу за улазак у Унију и изградили су своје политичке каријере подржавајући последњих 20 година идеје ЕУ чак и онда када им то није нарочито ишло у прилог. Сада се такви људи не слажу сасвим са оним што од њих траже Брисел и лидери у Лондону, Берлину, Паризу. Сматрам да је неуспех што се Вестервеле, Хејг и остали нису запитали како то да се проевропска влада која се с нама слаже по другим питањима, не слаже са овим”, рекао је.

Ангажовање британског министра Хејга по питању резолуције о Косову у складу је са програмом нове конзервативне владе у чију је спољну политику уврштен и Балкан као једно од важних питања, наводи Би-Би-Си, додајући да је Хејг посебно заинтересован за Босну због, како оцењују британски аналитичари, горких искустава које је претходна конзервативна влада Џона Мејџора тамо имала.

Алмонд је оценио да део проблема лежи у томе што се Хејг и политичари који доносе одлуке „нису много померлили од онога што се дешавало током рата у Босни и распада Југославије”.

„Да, истина је да између Србије и Косова постоји спор око статуса Косова. Али, с друге стране, у поређењу са оним што је било пре 18 година, данас нема оружаног сукоба, нити је избијање насиља вероватно. Сматрам да се Хејг и политичари који доносе коначне одлуке у Лондону нису много померили од онога што се дешавало током рата у Босни и распада Југославије”, рекао је британски аналитичар.

 

(Политика)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]