петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Ивановић и Богдановић несагласно о Ахтисаријевом плану
Хроника

BBC: Ивановић и Богдановић несагласно о Ахтисаријевом плану

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 31. мај 2009.

Министар за Косово и Метохију у влади Србије, Горан Богдановић, рекао је да је за Београд у потпуности неприхватљив Ахтисаријев план за Косово - како његов политички, тако и технички део.

Министар Богдановић је тако реаговао на вест из Брисела да је дан раније, државни секретар у истом министарству, Оливер Ивановић изнео различит став.

Г. Ивановић је, наиме, наговестио могућност да је Србија спремна да прихвати неке, 'техничке', делове Ахтисаријевог плана - посебно оне о оснивању безбедносних зона око српских споменика културе и већински српских општина на Косову.

Наговештај да су Београду прихватљиви делови Ахтисаријевог плана одудара од досадашњег става Србије - која га одлучно одбацује од како је представљен почетком 2008.

Министар Богдановић је рекао домаћим медијима да је план Мартија Ахитисарија одбачен 'у потпуности' резолуцијом Скупштине Србије.

'Тај документ никада није ни био разматран у Савету безбедности Уједињених нација и он својим садржајем и предлогом о надгледаној независности Косова крши сва правила међународног права и нарушава суверенитет и територијални интегритет Србије' рекао је Горан Богдановић.

Он је истакао да тај план - састављен уз посредовање финског дипломате Ахтисарија и после вишемесечних преговора Београда и Приштине о статусу Косова - 'никада не може бити ни делимично прихваћен' - као и да се 'његов технички и политички део не могу раздвајати'.

Министар Горан Богдановић је поновио већ познати став владе у Београду да се за све проблеме на Косову и Метохији морају тражити 'компромисна решења у сарадњи са међународном заједницом', али да Србија 'никада неће прихватити као модел решења оно што је већ одбацила у оквиру Ахтисаријевог плана'.

Међутим, државни секретар у српском министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић рекао је у Бриселу да би Београд могао да прихвати онај део Ахтисаријевог документа који предвиђа формирање заштићених зона око манастира и нових већински српских општина на Косову, које би имале висок степен самоуправе.

Ивановић је то рекао учествујући на великом скупу о Косову који је у четвртак одржан у Бриселу у организацији немачке фондације "Фридрих Ебарт".

Директор те фондације је у уводном излагању указао на то да је деловање УНМИК-а на Косову "било неуспех", а да би се исто могло рећи за почетак рада мисије Еулекс.

Сви учесници су се сагласили да је суштина косовског питања почетак владавине закона и кажњавање починилаца тешких злочина, као и институционална заштита и безбедност српске заједнице.

"Ја видим решење у томе да се технички део Ахтисаријевог плана потпуно извуче и понуди као ново решење које би промовисала нека друга међународна организација, рецимо Савет Европе, који ужива респект и има сазнања о локалној самоуправи. Она би могла да политички и статусно неутрално један такав план узме као свој и да га преради, доради и понуди свим заинтересованим странама. Ако су косовски Албанци искрени у томе да желе да подрже Србе и њихов опстанак на Косову, ако су искрено за мултиетничко Косово - у шта сумњам - они би један овакав предлог прихватили", рекао је Оливер Ивановић

Он је нагласио да политички део Ахтисаријевог плана о надгледаној независности и даље остаје потпуно неприхватљив за Београд.

Представник Срба са Косова Рада Трајковић је у расправи рекла да сматра да албанска власт на Косову уопште не жели да српска заједница добије локалну самоуправу, па самим тим неће прихватити ни да примени технички део плана.

Албанцима на руку иде и то што Београд одбија примену целокупног Ахтисаријевог плана, рекла је Трајковић.

"Уколико Београд буде и даље негирао цео пакет Ахтисаријевог плана, бојим се да ће то само аболирати неопредељене Албанце за реализацију тог пројекта", рекла је она.

Власник листа Коха диторе Ветон Сурои је међутим рекао да Еулекс већ долази до спознаје да не може деловати неутрално у односу на статус Косова јер је та мисија осмишљена да делује за, како је рекао, "уједињену земљу".

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер