петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Грчка рецесија гора него што се очекивало
Хроника

BBC: Грчка рецесија гора него што се очекивало

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. август 2010.

Мере штедње - које је влада донела како би земљу извукла из дугова - смањиле потрошњу и утицале да пад БДП-а буде већи него што се очекивало. Слична прогноза за другу половину године.

Грчка привреда је рецесији која је тежа него што се очекивало, показују најновији подаци Завода за статистику у Атини.

Према тим бројкама бруто национални доходак је у другом тромесечју ове године опао за 1,5 одсто, након пада од 0,8 одсто у првом тромесечју. Већина стручњака очекивала је пад од 1 одсто, па најновији статистички подаци указују да грчка привреда низбрдо иде брже него што се очекивало.

На то су, како наводи Завод за статистику, утицале мере велике штедње које је влада била приморана да донесе.

Да би добила повољне кредите од Међународног монетарног фонда и Европске уније грчка влада је морала да смањи плате у јавном сектору и пензије и да истовремено повећа порезе и акцизе.

Стезање каиша је утицало на смањење домаће потрошње а то је убрзало пад БДП-а.

Економисти очекују да се убрзани пад БДПа настави и у другој половини године како грађани буду све више осећали мере штедње и све мање трошили.

ММФје прогнозирао да ће грчки БДП током ове године опасти за 4 одсто, али део посматрача мисли да би тај пад могао да буде и већи.

Грчка истовремено бележи рекордно велики пораст незапослености, са 8,5 на 12 одсто у периоду од маја прошле до истог месеца ове године.

Све то прети да доведе у питање план владе у Атини да смањи буџетски дефицит са 13,6 одсто БДП-а, колико је износио прошле године, на 8,1 одсто.

Посматрачи иначе кажу да грчка влада за сада успешно примењује мере штедње потребне да би се земља извукла из дугова, али истовремено упозоравају да ће те мере на снази морати да буду још дуже време и да остаје да се види да ли ће влада успети да их спроводи и следеће године, или ће се суочити са штрајковима и социјалним немирима.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер