петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Европска десница у успону
Хроника

BBC: Европска десница у успону

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. фебруар 2011.

Наредна деценија показаће да ли су "нови популисти" постали политички фактор који нико у Европи неће моћи да игнорише, наводе бројни аналитичари и посматрачи

Када је аустријска Слободарска странка пре десет година ушла у владу, Европа се згражавала. Та странка, коју је у то време предводио Јерг Хајдер, била је прокажена због својих антиимигарционих ставова и наводних веза са крајњом десницом.

Пошто је провела неко време у влади, Слободарска странка је почела да слаби, али сада се, са новим вођом Хајнцом Кристијаном Штрахеом, враћа на велика врата.

BBC-јев дописник Крис Боулби истражује позадину тог успона, и пита се да ли ће овог пута Слободарска странка бити прихватљивија за остале партије.

Добро расположење

Присталице аустријске Слободарске странке и њен лидер Хајнц Кристијан Штрахе не крију да су добро расположени.

На скупу у једном предграђу Беча, бивши зубарски техничар Штрахе у елегантном оделу и блиставо белог осмеха слави најновији успех своје партије на локалним изборима.

Може ли она на наредним федералним изборима, 2013. године, да постане најјача у земљи?

"Пошто нисам видовит, на то питање не могу да одговорим. Али, то је наш циљ и то је неопходно да бисмо превазишли постојећи систем традиционалних партија и да бисмо на демократски начин решили питање нашег искључења са аустријске политичке сцене. То би могло да се догоди већ 2013, или 2018, али ће се свакако догодити."

Слободарска странка је вешто искористила нека симболичка питања, попут предлога за изградњу нових џамија, како би појачала поруку да Аустрији прети исламизација.

Социјалне мреже као нови адут

За то, поред традиционалних скупова, успешно користи и модерне технологије, попут друштвених мрежа.

Страначки активисти објашњавају како придобијају младе гласаче:

"Формирамо групе на Фејсбуку, користимо интернет. То је најбољи начин. Са 16 година стичете право гласа. Најновија истраживања показују да Слободарска странка, са 42 одсто, ужива највећу подршку међу младим гласачима. "

Говор Штрахеа посвећен "пошастима Европске уније" и високој стопи криминалитета међу слабо интегрисаним муслиманским усељеницима, пажљиво слушају и келнери задужени да окупљеним присталицама служе пиво.

Већина су странци, попут Турчина који већ годинама живи у Аустрији. Да ли сматра да се добро интегрисао у аустријско друштво ?

"Наравно, зашто да не. Боље говоримо немачки од њих", каже он и наглашава да је уверен да ће Слободарска странка за десетак година владати Аустријом.

Инстант-криминалци

Шта ће у том случају бити с њим и његовим колегама?

"Аутоматски ћемо постати криминалци", каже он.

Штрахеова странка бележи запањујући успех у радничким четвртима, које су некада листом биле за социјалдемократе. Бивши новинар Улрих Брунер напустио је социјалдемократе пре неколико година, а деценијама живи у предграђу Фаворитен.

"Све је више сиромашних радника који у усељеницима виде конкуренцију. Ниже класе имиграната постају њихови противници. Социјалдемократе затварају очи пред тим проблемима. Не знам да ли ће Аустријанци убудуће подржавати велике, старе партије."

То су проблеми који муче велике, старе партије - такозвани политички мејнстрим - широм Европе - да ли ће морати да се помире са трајним присуством популистичких странака на политичкој сцени? Ако, рецимо, Слободарска старнка поново уђе у аустријску владу, како ће реаговати Европа?

"Десници је све ишло на руку"

Савет Европе основао је посебан панел који на пролеће треба да поднесе извештај о јачању деснице на Старом континенту. Генерални секретар Савета, Торбјерн Јагланд, сматра да је развој догађаја у протеклих десетак година ишао десници на руку.

"Много фактора је томе допринело - економска криза, глобализација, али и јачање радикалног ислама и тероризма изван европског континента", каже он.

Јагланд је био министар иностраних послова Норвешке када је Европа увела санкције Аустрији због уласка Слободарске странке у владу. Сада каже да је то било погрешно.

"Не треба кажњавати, него објашњавати људима колико су ксенофобија и расизам опасни. То је једини начин да сузбијемо те појаве."

Европски ставови о расизму се нису променили, променио се политички одговор на тај феномен. Док су пре десетак година, популистичке партије изопштаване, данас се са њима води отворен дијалог. Наредна деценија рећи ће нам да ли су нови популисти постали политички фактор који нико у Европи неће моћи да игнорише.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер