петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: ЕУ нуди "добре услуге" за преговоре Београда и Приштине о питањима од практичног интереса
Хроника

BBC: ЕУ нуди "добре услуге" за преговоре Београда и Приштине о питањима од практичног интереса

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. септембар 2010.

Председник Србије Борис Тадић и високи представник Европске уније за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон током разговора у Бриселу одржаних у уторак увече договорили су се да Србија и ЕУ наставе дијалог о усаглашавању ставова о резолуцији о Косову.

То је саопштено из Кабинета председника Тадића.

Председник Србије је у седишту Европске комисије у Бриселу разговарао са Кетрин Ештон, у оквиру покушаја да Србија и ЕУ усагласе ставове о предложеној резолуцији о Косову.

Састанак који је одржан иза затворених врата и радна вечера Бориса Тадића и Кетрин Ештон трајали су око два сата. После састанка, који је завршен око 21 час, није било изјава за медије.

У кратком саопштењу Европске комисије које је медијима прослеђено из Делегације ЕУ у Србији се наводи да је "састанак пружио прилику да се разговара о ситуацији након саветодавног мишљења Међународног суда правде. Ештонова и председник Тадић су се договорили да остану у контакту сутра."

До овог сусрета је дошло непосредно пре расправе у Генералној скупштини УН о српском предлогу резолуције о Косову, заказане за 9. септембар, и након интензивних консултација Србије и ЕУ о том тексту.

Чланице ЕУ начелно су усвојиле одреднице за усаглашавање ставова са Србијом за предстојећу расправу о Косову у Генералној скупштини УН, сазнаје се у Бриселу.

У питању су усклађена становишта између земаља Уније које јесу и оних које нису признале самопроглашену независност у Приштини, и у том документу се не спомињу ни једнострано отцепљење Косова, нити преговори о свим отвореним питањима, што је досад тражила Србија.

Нуде се, међутим, "добре услуге" ЕУ за преговоре Београда и Приштине о питањима од практичног интереса, а у циљу окретања будућности и јачања европске перспективе и Србије и Косова.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер