Хроника

Бариводе: Комеморација невиним српским жртвама, Пленковић поручио - почињен је тежак злочин

Штампа
понедељак, 28. септембар 2020.

У Варовидама је одржан комеморативни скуп за деветеро мештана српске националности убијених на данашњи дан пре 25 година, коме су присуствовали премијер Андреј Пленковић, потпредседник Владе Борис Милошевић, председник Српског народног већа Милорад Пуповац и изасланик председника Србије Веран Матић. У свом говору на комеморацији, Пуповац је поручио да је два месеца након Олује убијено махом старије становништво у Вариводама, Гошићу и другим местима.

Пленковић: Увреда за савремену Хрватску

"Дубоко жалим због тога и изражавам саучешће за чланове ваше породице. Овај је злочин увреда за савремену Хрватску, јер вређа људско достојанство, он је гажење оних идеала за који су се борила огромна већина бранитеља међу којима су били и Срби, који су часно бранили Хрватску", рекао је Пленковић.

Нема оправдања за злочине

Он је навео да злочин у Вариводама није био једини такав.

"Убијени су у Гошићима, у Груборима. Сви ти злочини почињени након операције Олуја никако се не могу оправдати. Легитимно право на обрану није и не може бити оправдање за недело", рекао је Пленковић.

"Желим вам послети поруку помирења"

"Поштовани припадници српске заједнице у Хрватској, данас вам желим послати поруку помирења, као и наде у изградњу заједничке будућности свих хрватских грађана, независно од њиховог порекла", рекао је Пленковић додајући да то не значи заборавити што се догађало у рату пре 25 година, "него извући из тога поуке и пружити једни другима руку мира".

Он је истакао да и Срби и Хрвати треба да имају снаге да преузму свој део одговорности.

Пуповац: Нико их није могао заштити од оних који су након рата настављали рат

Њихове убице или нису тражене или нису процесуиране. Ако су били процесуирани, нису били осуђени

На подручју општине Кистање убијено је 57 особа, навео је председник Српског народног већа и указао да је свим жртвама заједничко да су остали у својим кућама, свом завичају и у својој земљи.

"Вероватно су остали у уверењу да им се ништа неће догодити. Било им је заједничко и то да их нико није могао заштити од оних који су након рата настављали рат. Они који су им дали обећање, нису их заштитили. Великој већини њих заједничко је и то да њихове убице или нису тражене или нису процесуиране. Ако су били процесуирани нису били осуђени", истакао је Пуповац.

Он је навео да у њему постоји морална свест да су ти злочини почињени и према припадницима хрватског народа, према којима треба имати исти осећај поштовања. "Долазак потпредседника Владе Бориса Милошевића у Книн, говор председника Владе у Книну, гестове председника Републике, министра бранитеља Томе Медведа, разумемо као национално одговорно и политички храбро", рекао је Пуповац.

Борис Милошевић: Жртве овде заслужују емпатију и поштовање и да се не разликују од других жртава

Ово је први пут након 20 година да председник Владе долази на комеморацију невиним жртвама 

Након комеморације, потпредседник Владе Хрватске Борис Милошевић је, одговарајући на питање новинара, изјавио: "Свакако, ово је велика ствар да долази председник Владе Републике Хрватске. Ово је први пут након 20 година да председник Владе долази на комеморацију жртвама које су невино страдале. То је јак симболични гест да и ове жртве овде заслужују емпатију и поштовање и да се не разликују од свих жртава које су се нажалост догодиле широм Хрватске".

"Хрвати треба да признају да су направили злочине, као што и Срби треба да признају да се догодио отпор легитимно изабраној власти"

Он је коментарисао и изјаву премијера Андреја Пленковића да Хрвати треба да признају да су направили злочине, као што и Срби треба да признају да се догодио отпор легитимно изабраној власти. "То је оно што сам ја говорио кад сам ишао у Книн", казао је Милошевић, "да је време да након 25 година посећујемо једни друге, да отворимо те болне теме, да је време да коначно чујемо једни друге, да чујемо оно што смо можда стављали са стране, заташкавали."

Убијени углавном старији, нико није осуђен

Готово два месеца након Олује, 28. септембра 1995. године, убијено је девет мештана Варивода: Душан Дукић (59), Шпиро Берић (55), Јово Берић (75), Јован Берић (56), Радивој Берић (69), Марија Берић (69), Милка Берић (67), Марко Берић (82) и Мирко Покрајац (84).

Убијени су хицима из непосредне близине на својим кућним праговима.

У Гошићу код Кистања 27. августа 1995. убијено је седам старијих особа: Саво Борак (70), Васиљ Борак (68), Гроздана Борак (75), Марија Борак (81), Косовка Борак (77), Милка Борак (75), Душан Борак (56), а десетак дана раније убијен је и Гојко Лежаић (65).

Сви убијени били су цивили, а у селу ни раније нити у време убистава није било ратних активности. До данас нико није осуђен за те злочине.

(Н1) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]