петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Барак Обама: Републиканци изгубили везу с реалношћу
Хроника

Барак Обама: Републиканци изгубили везу с реалношћу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. јул 2010.

Упркос законодавним успесима, популарност председника Обаме опада, а многи аналитичару кажу да је за то крива економија. Најболнији знак лоших времена је висока незапосленост. Председник је данас у Белој кући нагласио да хоће да помогне Американцима који су остали без посла. Међутим, како је рекао, проблем су републиканци - који су изгубили везу са стварношћу.

Расположен после законодавне победе и усвајања закона о финансијској реформи, председник сада гледа на продужење исплата повластица за незапослене.

„Морамо да престанемо да блокирамо ванредну помоћ“, поручио је Обама.

Највећа препрека за то јесте превазилажење републиканског филибастера, односно тактичког продужавања расправе у недоглед.

„Престанимо да држимо раднике као таоце вашингтонске политике“, додао је Обама.

Републикански лидери кажу да се не противе продужењу повластица за незапослене. Једино траже да се 34 милијарде долара обезбеде смањењем буџетских трошкова.

Али размимоилажење можда неће имати значај. Карт Гудвин из Западне Вирџиније сутра треба да положи заклетву као замена покојног Роберта Берда. Долазак Гудвина и подршка неколико републиканаца, требало би да обезбеде демократама 60 неопходних гласова.

Економисти помно посматрају кредитне и дужничке невоље у Европи. Оне би могле да поремете и опоравак крхке америчке економије.

Величина обавештајног апарата САД омета ефикасност

Један од водећих дневних листова у САД, Вашингтон пост, објавио је да је обим обавештајних активности након терористичких напада 11. Септембра 2001. године увећан толико да су поједини делови обавештајног апарата обављали исти посао, док су истовремено бројни обавештајни подаци рутински игнорисани.

У серијалу под насловом Top secret America на којем су његови репортери-истраживачи радили око 2 године, лист цитира владине документе и бројне садашње и бивше обавештајце. Имена већине од њих нису наведена.

Пост наводи и како је у обавештајним и анти-терористичкикм активностима учествовала 1,271 владина организација и 1,931 приватна компанија, те да нико не зна колико је тачно новца непотребно протраћено приликом финасирања споменутих операција. Пост наводи да мањак пажње, а не ресурса – угрожава напоре да се заштите грађани САД.

На другој страни, вршилац дужности директора Националне обавештајне заједнице Дејвид Гомперт изјавио је, међутим, да репортажа Вашингтон поста не одржава истинско стање обавештајне заједнице која је континуирано успевала да осујети терористичке нападе у САД. Секретар за одбрану Роберт Гејтс рекао је за Пост да не верује да је обавештајни апарат превелик, али да је изазов њиме управљати.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер