уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Барак Обама: Прети опасност да САД од другог августа неће бити у стању да плаћају своје обавезе
Хроника

Барак Обама: Прети опасност да САД од другог августа неће бити у стању да плаћају своје обавезе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. јул 2011.

Амерички председник Барак Обама изјавио је данас да је потребно да за договор демократа и републиканаца о смањењу дефицита и о подизању лимита задужења владе не треба чекати последњи тренутак, већ да га треба постићи у наредне две недеље.

"У досадашњим преговорима начињен је напредак и верујем да је на видику још већи, али не желим никога да обмањујем да претходно не треба разрешити неке крупне разлике", рекао је Обама на конференцији за штампу.

Он је додао да се ти разговори настављају, и да је позвао лидере обеју странака да у четвртак дођу у Белу кући да би наставили рад на коначном договору.

"То не треба да се развлачи до последње секунде. Верујем да нам је потребно да у наредне две недеље постигнемо договор о смањењу дефицита и о подизању лимита задужења владе", истакао је председник САД.

Обама је, такође, изразио очекивање да ће сви у тим разговорима пред вратима оставити улитматуме и политичку реторику. Амерички председник је током викенда упозорио да се приближава 2. август и да, ако се до тог рока не повећа лимит задужења владе, САД неће бити у стању да плаћају своје обавезе и да прети могућност да светска финансијска тржишта гурну у хаос.

Поводом наговештаја да могућности постизања краткорочног решења, односно, како је рекао, да неки желе да учине тек толико да Америка избегне губитак платежне способности на кратки рок, Обама је рекао да политичаре у Вашингтону народ није изабрао да би избегавали да решавају тешке проблема.

"Имамо јединствену прилику да учинимо нешто велико: Да се позабавимо дефицитом на начин који ће принудити владу да ради у оквиру својих могућности, која нашу привреду поставља у бољу позицију у будућности, а и даље нам омогућава да инвестирамо у ту будућност", рекао је Обама.

Према његовим речима, већина се слаже да би, како би се заиста решио амерички проблем са дефицитом, требало наћи начина да се уштеде хиљаде милијарди долара у следећој деценији, и знатно више у наредној.

Обама је констатовао да се обе странке отприлике слажу и око износа, због чега је за постигање договора потребан балансиран приступ, односно кресати трошкове, а затим се позабавити опорезивањем и пореским олакшицама за најбогатије Американце. То захтева од обе странке да напусте своје зоне комфора и да се обавежу на стварне компромисе.

"Ја сам на то спреман и верујем да постоји таква спремност у обе странке", истакао је председник САД.

Преговори демократа и републиканаца о решавању та два проблема започели су пре два месеца, и предводио их је потпредседник Џозеф Бајден. Иако су обе стране констатовале да је начињен напредак, преговори су прекинути, па је морао лично да се укључи Обама.

Главна тачка разилажења су порези. Демократи инсистирају да се смањење дефицита не постигне само кресањем трошкова, већ и повећањем прихода, односно дизањем пореза за богате грађане и укидањем пореских олакшица нафтним компанијама.

Предлогом Беле куће који је на тој линији, порески приходи би се повећали за 400 милијарди долара. Републиканци, који контролишу Представнички дом Конгреса, па могу да блокирају сваки план администрације, не желе апсолутно никакво повећање пореза, а траже још већа смањења буџетских трошкова.

Две стране настоје да се нађе начин да смање буџет за наредну деценију за око 2,4 хиљаде милијарди долара, што републиканци постављају као услов да пристану на договор о подизању лимита задужења владе, који износи 14,3 хиљаде милијарди долара, а који је пробијен још у мају.

Хитне мере које је тада покренуо министар финансија Тимоти Гајтнер омогућавају влади да испуњава своје обавезе до 2. августа, али од тог тренутка ствари би могле постати неизвесне, са могућношћу да Америка неке од својих обавеза не буде у стању да плати

(Tанјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер