Хроника

Барак Обама потписао закон о слободи штампе

Штампа
уторак, 18. мај 2010.

ВАШИНГТОН - Амерички председник Барак Обама потписао је Закон о слободи штампе с циљем да то буде основа за већу заштиту новинара и слободне штампе широм света и идентификацију земаља где се та начела крше.

Закон је симболично назван „Данијел Перл закон о слободи штампе” у славу америчког новинара, који је радио за „Волстрит џорнал” и 2002. године погубљен у Пакистану.

Исламски терористи су га отели, мучили и убили одсецањем главе, навеле су агенције.

Закон је базиран на годишњим извештајима организација за права човека у којима су укључени и подаци о поступању према медијима, укључујући и идентификацију земаља где штампа трпи притиске.

Обама је изјавио да закон представља сигнал владама широм света да се њихово понашање према медијима будно прати, пренела је агенција АП.

Церемонији потписивања закона присуствовали су Перлови родитељи, удовица и син.

У време када је отет и убијен у Пакистану, Перл је радио као шеф јужноазијског бироа „Волстрит џорнала”, са седиштем у Мумбају, у Индији.

У Пакистан је отишао по задатку ради прикупљања материјала о могућим везама између терористичке мреже Ал Каиде и Ричарда Рејда, Британца који је 2001. покушао да се укрца у авион са експлозивом скривеним у ципели, због чега је касније назван „ципела-бомба”.

Јула 2002. британски држављанин пореклом из Пакистана Ахмед Омар Сајед Шеик осуђен је на смрт због убиства Перла. Међутим, у марту 2007, на једном војном саслушању у америчкој бази Гвантанамо, на Куби, затвореник Халид Шеик Мохамед је признао да је он лично одрубио главу новинару Перлу.

Рејд, човек „ципела-бомба”, осуђен је и издржава доживотну робију у САД.

Омар Сајед Шеик и још четворица најодговорнијих актера готово свих терористичких акција Ал Каиде, укључујући и напад на САД 11. септембра 2001, због чега им се на душу ставља убиство најмање 3.000 људи, били су изведени пред амерички војни суд у Гвантанаму, али је то суђење обустављено.

Они и даље чекају коначно суђење, али још се дебатује око тога да ли треба да им суде војни или цивилни судски органи, и где треба да им се суди, у Гвантанаму, или у САД.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]