четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Барак Обама: Нуклеарни споразум са Ираном је ојачао глобалну безбедност
Хроника

Барак Обама: Нуклеарни споразум са Ираном је ојачао глобалну безбедност

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. јануар 2017.

 Одлазећи председник САД Барак Обама оценио је данас да је нуклеарни споразум између Ирана и шест великих сила који је ступио на снагу пре годину дана, донео значајне и конкретне резултате и "ојачао глобалну безбедност", реагујући тако још једном на упозорења свог наследника Доналда Трампа да ће размотрити његово укидање.

"Морамо имати на уму да је тај споразум резултат вишегодишњег рада и да су га закључиле највеће светске силе, не само САД и Иран", навео је Обама у саопштењу.

Он је оценио да је нуклеарни споразум "донео значајне и конкретне резултате и ојачао глобалну безбедност".

"Дипломатска резолуција којом се Иран спречава да направи атомску бомбу далеко је прихватљивија од новог рата на Блиском истоку", додао је Обама.

Одлазећи амерички председник, који ће 20. јануара званично предати дужност републиканцу Доналду Трампу, навео је да Техеран "испуњава обавезе предвиђене споразумом, чиме се доказује да дипломатија даје резултате".

Обама је такође подсетио да су међународне санкције уведене Ирану због "подршке терористичким групама", кршења људских права и развијања ракетног програма и даље на снази, оценивши да би "изазови с којима Иран суочава свет били несумњиво много гори да Техеран има и могућност да производи нуклеарно оружје".

Трамп је током предизборне кампање више пута нападао нуклеарни споразум између Ирана и шест великих сила (САД, Кине, Русије, Велике Британије, Француске и Немачке), потписан у јулу 2015. године, али је после победе на изборима 8. новембра знатно ублажио критике на рачун споразума, наводи агенција Франс прес.

Новоименовани министар одбране САД, генерал у пензији Џејмс Матис, позвао је прошле недеље Конгрес да надзире Техеран у поштовању споразума, наводећи да он "свакако није савршен", али да "Америка поштује дату реч и сарађује са својим савезницима".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер