уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Барак Обама: Нови имиграциони закон Аризоне поткопава основне принципе праведности
Хроника

Барак Обама: Нови имиграциони закон Аризоне поткопава основне принципе праведности

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 25. април 2010.

Амерички председник Барак Обама снажно је критиковао нови, оштрији имиграциони закон који је у петак усвојен у југозападној држави Аризони.
Обама оцењује да закон Аризоне, који илегалне имигранте у тој држави третира као криминалце, прети да поткопа основне принципе праведности који се негују у САД.

Поред осталих мера, нови закон захтева од имиграната у Аризони да стално носе своје пријаве боравка и од полиције тражи да испитује грађане, ако постоји разлог за сумњу да су илегални имигранти.

Гувернерка Џен Бруер, која је потписала закон, изјавила је да ће се њиме грађани Аризоне заштитити од пораста злочина који се догађају дуж границе са Мексиком.
Противници закона тврде да он води расном профилисању грађана, и приморава полицајце да сумњиче особе на основу расне или етничке припадности.

Обама истиче да је дао упуства својим сарадницима да испитају легалност закона који је усвојен у Аризони.
Обама сматра да САД треба да спроведу реформу имиграционих закона на националним нивоу, јер ће у противном отворити врата, како се изразио “неодговорности других.”

Амерички секретаријат за унутрашњу безбедност процењује да у САД борави најмање 10 милиона илегалних имиграната.

Демографи тврде да се мења етнички састав САД

Демографи тврде да се етнички састав Сједињених Држава мења. Они очекују да на овогодишњем попису буде више Хиспанаца, а такође сматрају да ће идеја о једној већинској групи у Сједињеним Државама нестати већ у наредних неколико деценија.

Заправо, Биро за попис становништва верује да ће до 2050. мањине чинити већину.

Многи родитељи и школе у Сједињеним Државама припремају децу за нову реалност, која их чека када одрасту.

Латиноамериканка Силвија Осорио, која чека девојчицу, каже да ће њена ћерка не само расти у технолошки развијенијем свету, већ у свету у којем ће више људи изгледати слично као она.

Мислим да ће јој бити лакше да стекне боље образовање и да ће имати бољи приступ свему“, истиче Осорио.

Хиспанци попут госпође Осорио су најбрже растућа етничка група у САД. Карл Хауб из Бироа за становништво, каже да ће за пет година рођење већинских белих беба пасти на испод педесет одсто. Штавише, однос рођених и умрлих је један према један у белачкој већини. За сваког Хиспанца који умре, роди се чак десет хиспанских беба.

Хиспанци су у ствари та машина која покреће ову велику промену нашег етничког састава“, објашњава демограф Хауб.

Нови имигранти све више долазе у централне делове САД.

Неки од разлога промене су образовање и приход. Демографи сматрају да жене које спадају у белачку већину имају тенденцију да буду боље образоване и запослене као професионалци. Та група има мањи број деце. Жене које су мање образоване и мање зарађују - имају више деце.

Енрике Торико ради са родитељима са ниским примањима, у државној двојезичној школи Центро Ниа у Вашингтону, где 78 одсто породица себе сматра Латино-Американцима.

Надамо се да ће ниво дискриминације и расизма бити мањи. Барем да ће боја коже и језик којим говоре бити мање важни и да ће бити важније шта знају и шта могу да ураде и како могу да допринесу заједници“, наводи Торико.

Демографи наводе да многи Латино-Американци долазе у САД из Мексика. Нови имигранти не остају више у државама које се граниче са Мексиком, већ одлазе у пољопривредне заједнице у централном делу земље, где има посла.

Зато што многи млади белци одлазе јер они не желе да раде на фармама. За 40 до 50 година широм Сједињених Држава биће далеко више Хиспанаца. Мислим да ће до тада концепт већине изумрети“, каже Карл Хауб.

Тренутно, многи универзитети у САД настоје да буду више расно и етнички разноврсни, јер белачки студенти чине убедљиву већину у тим институцијама.

Енрике Торико каже да у будућности, раса и ентичка припадност више неће одређивати особу.

Биће важније да знате страни језик и да учите о другим народима“, истиче Енрике Торико из школе "Центро Ниа".

Он каже да ученици морају да се припреме за нову реалност учењем више од једног језика и прихватањем свих култура.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер