четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Барак Обама: Египат се неће вратити на старо
Хроника

Барак Обама: Египат се неће вратити на старо

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. фебруар 2011.

Амерички председник Барак Обама не верује да Египат може да се врати на ситуацију која је владала пре него што су крајем јануара продемократски протести почели да се шире земљом.

У синоћнем интервјуу за телевизијску мрежу Фокс њуз, Обама је изразио уверење да би мирни политички трансфер власти у Египту могао да доведе до представничке владе која би била партнер Сједињеним Државама.

Египатски антивладини активисти већ две недеље одржавају масовне уличне демонстрације у више градова захтевајући да председник Хосни Мубарак одмах напусти положај после скоро 30-годишњег управљања земљом. Мубарак је обећао да се неће поново кандидовати за председника на изборима који треба да се одрже у септембру.

Обама је такође истакао да Сједињене Државе не могу да, како се изразио, „силом диктирају“ колико брзо треба Мубарак да сиђе са власти. Али је подвукао да би египатски председник требало да одмах отпочне пренос власти.

Амерички председник је настојао да умањи значај Муслиманског братства у процесу стварања нове власти, рекавши да је тај исламистички покрет само један од многих политичких фракција у Египту, који нема подршку већине становништва.

Муслиманско братство је најорганизованија опозициона група у земљи. Обама је потврдио да су неке, како је рекао, „идеолошке струје“ у том покрету, антиамерички оријентисане.

14. дан на тргу Тахрир

Хиљаде присталица опозиције у Египту већ 14. дан окупира каирски трг Тахрир, захтевајући оставку председника Хоснија Мубарака, упркос томе што је његова влада понудила нове политичке уступке.

Активисти су провели још једну ноћ на тргу и данас наставили протест у опуштеној атмосфери, обећавајући да ће истрајати све док Мубарак не напусти положај на коме је већ готово 30 година.

Прошле недеље тај каирски трг био је поприште жестоких сукоба између Мубаракових противника и присталица, у којима је било и мртвих и повређених. Од 25. јануара стотине хиљада Египћана излазило је на улице Каира и других градова у знак протеста против Мубараковог режима. Уједињене нације су саопштиле да је у насиљу повезаном са протестима убијено више од 300 људи.

Египатске опозиционе групе које подржавају протесте претежно предвођене студентима, кажу да влада није усвојила њихов најважнији захтев да Мубарак одмах оде са положаја. Поменуте групе кажу да уступци које им је на јучерашњем састанку понудио потпредседник Омар Сулејман нису довољне, али да представљају први корак у дијалогу.

Није познато када ће бити одржан нови састанак представника владе и опозиције.

Египатска влада каже да је Сулејман пристао на оснивање одбора правних и политичких личности за доношење уставне реформе, која би омогућила да више кандидата учествује на изборима за председника. Влада каже да би одбор требало да доврши посао до прве недеље у марту.

Током јучерашњег састанка Сулејман је такође понудио ублажавање ограничења слободе штампе и укидање омрзнутог закона о ванредном стању, чим то безбедносна ситуација буде дозволила. Поменути закон, који је Мубарак донео 1981. када је дошао на положај, пружа египатским снагама безбедности широка овлашћења да затварају особе које се сматрају опасним по државу.

Један од вођа египатске опозиције, добитник Нобелове награде за мир Мохамед ЕлБарадеј, није био позван на разговоре са владом. У интервјуу за америчку телевизијску мрежу NBC, ЕлБарадеј је критиковао тај састанак као "магловит" додајући да "у овом тренутку нико не зна ко с ким разговара".

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер