субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Барак Обама брани офанзивне акције у Либији
Хроника

Барак Обама брани офанзивне акције у Либији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. март 2011.

Председник Барак Обама каже да је америчка политика да либијски лидер Моамер Гадафи „треба да оде“, али додаје да то није циљ међународне војне кампање против про-Гадфијевих снага.

У говору одржаном јуче у Чилеу, председник Обама је бранио одлуку да започне нападе у Либији, рекавши да међународна заједница једноставно „није могла да стоји по страни уз празну реторику“, док Гадафи користи војску против сопственог народа.

Обама је рекао да америчка војна акција у Либији представља подршку резолуцији Савета безбедности Уједињених нација којом се одобрава увођење зоне забране летења. Он је додао да се тај мандат специфично односи на хуманитарну претњу коју Гадафи представља за сопствени народ.

Председник Обама је рекао да су Сједињене Државе предводиле прву фазу мисије због својих способности, али да ће Вашингтон 'за неколико дана' предати руководећу улогу другим учесницима. Председник је истакао да ће арапски свет 'апсолутно' учествовати.

У Европи је дошло до подела око тога ко ће командовати медјународном мисијом.

Британски премијер Дејвид Камерон је рекао да ће одговорност за зону забране летења бити пребачена на НАТО. Међутим, Француска која се 2009. након више од три деценије поново прикључила командној структури НАТО-а, наговестила је да не жели да северноатлански савез игра централну улогу.

Турски премијер Реџеп Тајип Ердоган демантовао је да је његова земља против учешћа НАТОа у тој операцији, али је указао како жели уверавања да ће мисија бити кратка и да се неће завршити окупацијом.

У међувремену, Кина је данас апеловала за моментални прекид ватре у Либији.

А у Уједињеним нацијама Савет безбедности јуче је одбио захтев Либије за сазивање хитне седнице. Савет је одлучио да се поново састане данас и саслуша брифинг генералног секретара о томе како се резолуција спроводи.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер