четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Барак Обама: Банкрот би могао да произведе економску апокалипсу
Хроника

Барак Обама: Банкрот би могао да произведе економску апокалипсу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. јул 2011.

Вашингтон - Амерички председник Барак Обама каже да је сигуран да ће Конгрес постићи споразум како би се спречио банкрот, који би могао да произведе економску "апокалипсу".

"Никада нисмо банкротирали због нашег дуга и нећемо ни сада то учинити", рекао је Обама.

Он је образложио неопходност за деловање као резултат скупих ратова у Ираку и Авганистану, стимулативних издатака и других одлука које су повећале буџетски дефицит.

"Једноставно, постоји превише дугова на америчкој кредитној картици. Ниједна партија није без кривице за те одлуке које су изазвале овај проблем, али обе партије имају одговорност да га реше", рекао је он и додао да ће "сваки Американац бити погођен ако тај проблем не решимо".

Обама је указао да није фер да се скреше амерички дефицит без повећања прихода и позвао жестоко супростављене креаторе политике да надју компромис у вези са споразумом о буџету.

Републиканци су позвали Обамине демократе на огромна кресања буџетских трошкова како би се смањио нарастајући буџетски дефицит у замену за повећање границе за задуживање, али су одбили било какво дизање пореза ради повећања буџетских прихода.

Обама је говорио непосредно након што демократски представници у Сенату нису одобрили предлог републиканаца који би захтевао оштро кресање трошкова и уравнотежен буџет, као цену за спречавање банкрота САД почетком августа због немогућности враћања дугова.

Ако САД не подигну границу за дуг, штету би претрпео сваки Американац, рекао је председник САД и поново упозорио да "банкрот није опција". Уколико лимит за дуг, који сада износи 14,3 билиона долара, не буде подигнут до 2. августа САД би могле доспети у технички банкрот.

Вашингтон је достигао тај лимит 16. маја и од тада је користио трошковна и књиговодствена прилагодјавања, као и већи порески приход од очекиваног, ради враћања дугова, али то може да чини само до 2. августа.

Финансијски и пословни лидери су упозорили да би изостанак повећања границе за амерички дуг до тог рока изазвао талас потреса широм светске економије.

Истовремено, незапосленост је порасла у више од половине од педесет америчких држава у јуну, саопштило је Министарство рада САД.

Стопа незапослености у 28 држава и у дискрикту Вашингтон повећала се прошлог месеца, пала је у осам држава а у 14 држава је остала на истом нивоу. У мају су 24 државе забележиле пад стопе незапослености.

У целој земљи послодавци су додали само 18.000 нових радних места у јуну, што је други узастопни месец слабог запошљавања, показују подаци Министарства рада. Стопа незапослености за САД подигла се на 9,2 одсто.

Америчка држава Невада имала је највишу стопу незапослености међу савезним државама, и то 13. узастопни месец. Незапосленост је порасла у тој држави у јуну на 12,4 одсто, у односу на 12,1 одсто у мају. За њом су Калифорнија, са 11,8 одсто незапослености и Роуд ајленд са 10,8 одсто.

У двадесет шест америчких држава забележен је нето пораст броја радних места у јуну, док је у 24 држава пријављено да су изгубљена радна места.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер