петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бан Ки Мун на састанку са папом Фрањом: Код проблема с мигрантима треба се окренути узроцима
Хроника

Бан Ки Мун на састанку са папом Фрањом: Код проблема с мигрантима треба се окренути узроцима

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. април 2015.

Генерални секретар Уједињених нација Бан Ки мун разговарао је данас са папом Фрањом о страдању миграната на Медитерану и позвао европске владе да се окрену узроцима проблема и појачају напоре како би се сличне трагедије спречиле.

"Делимо запрепашћеност недавним губитком живота на Медитерану", рекао је Бан на конференцији за новинаре у Ватикану, после разговора са папом на маргинама семинара о питањима животне средине.

"Контрамере (које су лидери ЕУ договорили прошле седмице), важан су први корак..., али мора више да буде учињено", рекао је Бан.

Мигранти, од којих су многи избеглице, у очајничкој су потрази за бољим животом, указао је Бан, додајући да је неопходно ојачати спасилачке операције и спречити криминалце који искоришћавају најосетљивије категорије људи.

"Морамо да се позабавимо узроцима проблема", рекао је генерални секретар УН и одбацио идеју, коју је подржала италијанска влада, о уништавањи бродова трговаца људима из Либије.

Он је упозорио да би то могло да буде погубно за локалну економију која се заснива на рибаству.

"Приоритет треба да буде заштита људских права и спасавање људских живота", рекао је Бан.

Посланици Европског парламента данас су затражили да европски блок подели терет прихватања тражилаца азила, у јеку све већег прилива миграната у Медитерану.

"Правила 'Даблина ИИ' нису довољна, она морају да буду измењена како би се распоредио терет тражилаца азила широм ЕУ", рекао је шеф Европске народне партије (ЕПП) Манфред Вебер.

Према протоколу Даблин ИИ, државе чланице ЕУ које прве приме тражиоце азила морају да обраде њихов захтев на свом тлу и преузму одговорност да оне који буду одбијени врате у земље из којих су дошли.

Последњи покушај да се правила промене 2013 године, доживео је неуспех када су 24, од 28 чланица ЕУ гласале против, док су "за" биле само Италија, Малта, Кипар и Грчка, које носе највећи терет прилива миграната.

Лидери ЕУ су на ванредном самиту прошле седмице договорили акциони план од 10 тачака у покушају да надју одговор на прилив илегалних миганата и предупреде нове трагедије попут најновије у Медитерану, када је, услед превртања брода, више стотина миграната на путу од Либије до обала Италије изгубило живот.

План предвидја повећање финансијских средстава и броја бродова и опреме који су на располагању у оквиру операције ЕУ за заштиту граница "Тритон" и "Посејдон".

ЕУ ће, како се наводи у акционом плану, учинити систематски напор да ухвати и уништи бродове које користе трговци људима, користећи операцију "Атланта" код обала Сомалије као модел.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер