петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бан Ки Мун: Хитна ратификација Уговора о забрани нуклеарних проба
Хроника

Бан Ки Мун: Хитна ратификација Уговора о забрани нуклеарних проба

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. август 2011.

УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ – Генерални секретар УН Бан Ки Мун апеловао је на земље које то још нису учиниле да хитно потпишу или ратификују Споразум о забрани нуклеарних проба и допринесу да свет буде без нуклеарних тестова и нуклеарног оружја.

Бан је издао ово саопштење на Међународни дан против нуклеарних проба, чије је обележавање Генерална скупштина УН усвојила 2009. године.

Свеобухватни уговор о забрани нуклеарних проба потписале су 182 земље, а ратификовало га је њих 154. Међутим, потребно је да га ратификују све 44 земље идентификованих као земље које располажу нуклеарном технологијом да би могао да ступи на снагу, а њих девет још то нису учиниле - Кина, Северна Кореја, Египат, Индија, Индонезија, Иран, Израел, Пакистан и САД.

„Актуелни индивидуални мораторијуми на пробе нуклеарног оружја су вредни али нису замена за глобалну забрану”, рекао је Бан Ки Мун и подвукао да је зато „хитно да Свеобухватни уговор о забрани нуклеарних проба ступи на снагу што је пре могуће”.

Бан је позвао све земље које још нису потписале или ратификовале уговор да то постане њихов приоритет.

„Сваки дан све више људи посматра нуклеарне пробе и нуклеарно оружје као опасне остатке Хладног рата”, рекао је генерални секретар УН.

Он је позвао високе представнике 154 земље које су ратификовале споразум да се састану 23. септембра на маргини годишњег министарског састанка Генералне скупштине УН, да разматрају како убрзати ступање на снагу овог Уговора.

Амерички председник Барак Обама дуго већ подржава ратификацију овог Уговора али његова администрација сматра да је прече да се неки други циљеви у контроли наоружања остваре пре него што затражи од америчког Сената да одобри овај Уговор, коме се јако противе републиканци, наводи агенција АП.

АП наводи да је мало вероватно да ће Сенат САД разматрати питање Уговора о забрани нуклеарних проба пре него што се Обама буде кандидовао за реизбор идуће године.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер