петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бакир Изетбеговић: Лавров има разумевања за босански језик у РС, јер се Русима негира руски језик у Украјини
Хроника

Бакир Изетбеговић: Лавров има разумевања за босански језик у РС, јер се Русима негира руски језик у Украјини

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. септембар 2018.

 Бошњачки члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић изјавио је да није подржао идеју о одржавању састанка представника Босне и Херцеговине, Србије, Русије и Турске, јер тај састанак није био унапред припремљен.

Изетбеговић очекује да ће посета Лаврова бити успешна, те је истакао да је разговарано о односима у Босни и Херцеговини и односу између Босне и Херцеговине и Русије. Подсетио је да је Лавров последњи пут у посети Босни и Херцеговини био 2009. године.

"Јако је задовољан оним што је видео пролазећи кроз Сарајево - какав се напредак десио".

Изетбеговић је објаснио зашто није подржао идеју о одржавању квадрилатерале између Босне и Херцеговине, Србије, Русије и Труске.

"Нисам био за одржавање такве квадрилатерале, осим да је добро припремљена. Дакле, да унапред има закључке, циљ би тада био оправдан. Међутим, све друго неприпремљено би отворило спекулације о координисаном присуству Русије и Турске, што нама у Босни и Херцеговини не треба", казао је за Н1.

Нагласио је тврдњу Лаврова да Русија не стоји иза било каквих дестабилизујућих активности на Балкану, нарочито не оних сецесионистичког карактера, али:

"Речено је да није за демонизацију Републике Српске. Рекли су и да су за коначни одлазак Канцеларије високог представника из Босне и Херцеговине. Одговорио сам му да је проблем останка ОХР-а у понашању политичара у Босни и Херцеговини. Замолио сам га да изврши позитиван утицај у том смислу. ОХР се пасивизовао, он је ту остао као осигурач".

Према његовим речима, руски министар спољних послова је имао утисак да ОХР има врло активну улогу у Босни и Херцеговини. Изетбеговић је затим истакао молбу упућену Лаврову.

"Такође сам га замолио да с Милорадом Додиком разговара о нечему што је уставна категорија - право Бошњака на босански језик које се негира и о додељивању одликовања осуђеним ратним злочинцима".

Како је казао за Н1, Лавров је био изненађен информацијом која се тиче статуса босанског језика у Републици Српској, али да то разуме јер "Руси имају проблема са негирањем руског језика у Украјини".

Очекује да посета Лаврова исходи позитивним помацима. Односе између Босне и Херцеговине и Русије је оценио "добрим, квалитетним и фреквентним".

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер