четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бакир Изетбеговић: Ја сам онај који окупља, да није мене не би било добро у БиХ - боримо се против Додика који би да отцепи РС
Хроника

Бакир Изетбеговић: Ја сам онај који окупља, да није мене не би било добро у БиХ - боримо се против Додика који би да отцепи РС

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. јануар 2017.

 Члан Председништва Босне и Херцеговине и председник Странке демократске акције Бакир Изетбеговић казао је како је проценио да мора чешће "бистрити политику" у медијима и да оно што види "не одговара истини", говорећи о раду владе и странке коју предводи.

- Уопштеност се приказује као депресивна слика, недовољно се афирмишу успеси и помаци напред, застоји се преувеличавају, а ситуације карикирају - навео је Изетбеговић гостујући у Дневнику Фаце ТВ. Он је поручио да се прозива због давања обећања о "100.000 радних места", а да је већ "извршено 30 одсто" тог обећања.

- Треба протрљати наочале па погледати неке позитивне ствари - навео је Изетбеговић.

Говорећи о својој изјави коју је дао након што су САД ставиле Додика на "црну листу", поновио је да је то шамар целој БиХ и да ако шути Додику, питају га што му не одговара, а кад му одговори оптужују га да му на тај начин подиже углед.

- Није се родио ко је народу угодио. Мени је битно да имам резултат који признају Брисел и ЕУ. Жао ми је што се овде то не признаје и ако балкански политичари који прете да ће неком сломити прсте то замагљују - поручио је.

Додаје да није елоквентан политичар, али да је ефикасан.

- Нека остане да сам боље радио него што сам причао. Десетине лапсуса сам направио, али нисам направио тешке политичке грешке – рекао је и поновио да не треба завађати народе у БиХ, те да је основа његове политике стабилност, безбедност, помирење људи, релаксација, економски напредак, европски напредак, владавина права, све оно што значи европски пут за БиХ, а о чему се сваког дана преговара.

- Мој пут је поправљање стања, а то је реална политика у оваквом односу снага док не сазријемо за неку бољу консталацију унутар БиХ - поручио је додавши да се "сваким даном у БиХ боље живи" и да верује у реформе.

- Да ме нема таквог не би било добро у БиХ. Ја сам добронамеран, играм улогу онога ко окупља. У принципу ствари иду онако како их зацртам – истакао је. На констатацију да људи очекују опипљивије промене, казао је: "Ми се политички боримо са Додиком који је рекао да му је циљ сецесија РС“.

- Видите како се то завршило за њега, завршио је на црној листи, пред Тужилаштвом БиХ, а онда једна његова реч пресуди да му људи верују. То је као шаховска партија коју ми који бранимо ову игру играмо против њега и захваљујући нашој ситуацији изведен је на ову ситуацију. Да није било моје апелације, то се не би догодило - казао је нагласивши како је његова најважнија апелација она којом је спашено 900.000 држављанстава, цела дијаспора.

- Треба гледати резултат. Политички и економски аналитичари, новинари, интелектуалци су помало депресивни и врло лако својим представницима нађу ману. БиХ се помакла на европском путу. Ја не могу бити и политичар и аналитичар, не могу да прелазим из једне у другу улогу, ја морам да пренесем резултат - додао је.

Верује да ће се Додик променити и не само зато што су "примања радника и пензионера у РС 20 одсто нижа него у ФБиХ" и што је заустављен аранжман са ММФ.

- Боља политика са јасним резултатом води се са ове стране коју ја представљам, а то се у јавности мање представља - поновио је своје уверење Изетбеговић.

Од трећег ентитета нема ништа

Уверен је да "Бошњаци требају водити босанску интеграцијску политику", а на коментаре свог колеге у Председништву БиХ, Драгана Човића, о трећем ентитету је одговорио: "Од трећег ентитета нема ништа. Хрватима најмање одговара дестабилизација БиХ. Њима се то не исплати, јер је пола хрватског корпуса измешано са Бошњацима. Не исплати им се дестабилизирати економски поредак јер 80 одсто њихових производа купују Бошњаци".

Додао је да се узда у одговорност хрватског народа, а о Човићу је казао: "Човић се понаша како хоће, ја му нисам шеф, не могу му наредити".

Сачувати коалицију са Радончићем

Говорећи о лидеру СББ, Фахрудину Радончићу казао је: "Ми га позивамо и очекујемо да се на искрен начин са нама супротстави дестабилизацији прилика у овој земљи. До локалних избора и после њих смо имали добру сарадњу са СББ, али после су кренули натписи у Авазу".

Позвао га да не буде "позиција и опозиција у исто време" и казао како ће покушати сачувати коалицију.

- Мислим да је један од одговора што има проблем са судским процесом, што слуша којекакве душебрижнике, као и то што СББ није прошао добро на локалним изборима -  сматра он. Негирао је да има било какву улогу у "паковању Радончићу".

"Себија се не петља у мој посао"

Негирао је да његова супруга Себија, директорка Клиничког центра Универзитета у Сарајеву, има политичке амбиције и да утиче на политичке одлуке које он доноси.

- Дођу те приче до нас. Себија се у клиници труди да уведе ред, дисциплину, да се пацијент поштује, да не чека, да доктори не седе на двије столице, да немају у исто време приватну клинику, да се врати дуг. Тамо прође хиљаде пацијената.

Не петља се у мој посао и нема говора да ни на који начин утиче на политичке ствари. Стотине будалаштина ова чаршија произведе. Себија је енергична, способна жена, урадила је добар посао за људе и у Општој болници, пре тога је била јако добар оператер, професор, гинеколог, један од најобјављиванијих аутора у БиХ. Себија је коректна жена из патријархалне куће која добро зна шта са мном уопште може почети причати. О кадровима и политици скоро никад ништа. То причају у чаршији они који имају времена за то, а нема никаквог утемељења - казао је Изетбеговић.

Признао је и да не зна превише о послу који она ради нити она о његовом послу, а на питање о недостатку појединих лекова, као што су цитостатици, је поручио: "Нема цитостатика. Не набавља их КЦУС. Да их Себија набавља, било би их".

Сматра да људи увек траже мане, а не гледају суштину посла.

- Она је први лекар у савету СДА, подразумевало се да ће преузети одговорност да спаси Клинички центар. Народ ипак препознаје. Тако ће бити и са овим што она ради. С временом ће пацијенти бити задовољни и то ће се препознати - оптимистичан је Изетбеговић.

(Кликс.ба)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер