среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бајрам Реџепи: Интервентне јединице ће реаговати и до Лепосавића
Хроника

Бајрам Реџепи: Интервентне јединице ће реаговати и до Лепосавића

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 10. јул 2010.

Косовска Митровица – Представници Министарства унутрашњих послова самозване државе Косово нису потписали споразум с мисијом Еулекса, али су се начелно договорили да, уколико буде процењено да се на терену догађају „акције високог ризика”, реагују специјалне јединице, под називом „Роса све до границе у Лепосавићу”. Ово је за „Политику” потврдио Бајрам Реџепи, министар полиције у самопрокламованој косовској држави, наглашавајући да је за приштински лист „Коха диторе” дао изјаву „извукавши је из целе приче и желећи да од интервјуа себи направи ексклузиву.

На питање „Политике” да прокоментарише изјаву Бориса Тадића, председника Србије, да његове речи значе отворену објаву рата Реџепи је казао:

– То апсолутно не стоји. Тадић треба да зна и да више не гаји илузије јер је Косово независна држава. Он и Србија не могу да се мешају у унутрашње послове Косова. Уосталом, то је његов проблем, а такву је изјаву дао након дебакла на Ванредној седници СБ у Њујорку – љутито је казао министар Косовске полиције.

Потврдивши да ће припадници интервентне јединице „Роса” реаговати само када су у питању „криминалци високог нивоа” додао је да ће по позиву Штаба Косовске полицијске службе, односно директора ЈАТ-а и Еулекса, „Роса” прискочити у помоћ, односно асистирати.

– Интервентне јединице асистираће ако је потребно и до границе, тачније до Лепосавића. Оне су уосталом распоређене, односно шаљу се свуда где се за то процени да постоји ризик. Наглашавам то је мултиетничка полиција и није оријентисана на српску заједницу, а у њој већ годинама ухлебљење налазе и Срби – одговорио је министар полиције у влади Хашима Тачија.

У Еулексу нису желели да коментаришу изјаву председника Тадића подсетивши да је Ив де Кермабон, шеф мисије Еулекса, оповргао да постоји споразум између косовских власти и ове мисије, а Ирина Гудељевић је за „Политику” казала да је „последњу реч” дао шеф мисије, само кратко подсетивши да све стране треба да се уздрже од било каквих активности које би потенцијално могле бити сматране као провокација.

У штабу КПС-а у Приштини кажу да немају никакву званичну информацију о евентуалном слању интервентних јединица на територију северног Косова, првенствено у Косовску Митровицу, а Баки Кељани, портпарол штаба, за „Политику” је казао да ову јединицу чини више од 500 добро обучених и професионално спремних припадника који поред тога што делују у „ванредним околностима, имају задатак и да обезбеђују високе личности, тачније државнике, високе функционере, политичаре...”

На територији северног Косова ситуација је мирна, али напета, посебно после изјаве министара КП. А поводом тога, јуче се саопштењем огласило Српско национално веће северног Косова које је подржало оцену председника Тадића да је изјава Реџепија отворена претња ратом.

Како стоји у саопштењу, привремене косовске институције неће бити једино одговорне за катастрофалне последице евентуално спровођење ове претње, већ ће једнако бити одговорни и Еулекс и Кфор. СНВ наглашава да ништа мање неће бити одговорна и држава Србија уколико не учини све што је у њеној моћи да заштити косметске Србе од најављеног погрома.

У току јучерашњег дана на територији северног Косова, посебно ка административном прелазу Доње Јариње у општини Лепосавић, у више наврата примећено је надлетање хеликоптера, а што се тиче саме Митровице појачано је присуство КПС-а, али и припадника Еулекс полиције који патролирају посебно у квартовима у којима углавном живе Албанци, односно оним деловима који се сматрају посебно ризичним, а то су Бошњачка махала у којој је недавно у бомбашком нападу погинуло једно лице, 11 рањено, у насељу Три солитера, Микро насељу, а појачане су и контроле на два ибарска моста – Источном и Главном градском, који раздвајају јужни албански од северног српског дела Косовске Митровице.

(Политика)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер