петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бајрам Гецај: ЗСО ће бити формирана по Закону и Уставу Косова, неће имати извршна овлашћења ни ширу аутономију
Хроника

Бајрам Гецај: ЗСО ће бити формирана по Закону и Уставу Косова, неће имати извршна овлашћења ни ширу аутономију

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. август 2016.

 ПРИШТИНА - Саветник премијера Косова Бајрам Гецај рекао је данас да не зна када ће Заједница општина са српском већином (ЗСО) тачно бити формирана, али да је сигуран у то да ће ЗСО бити формирана по Закону и Уставу Косова, односно да неће имати извршна овлашћења, као ни ширу аутономију.

Према његовој оцени, ЗСО не може да има аутономну извршну власт, јер би тако били створени услови за територијалну аутономију што је супротно Уставу Косова и Закону о локалној самоуправи.

Гецај је казао агенцији Бета да ће се будућа ЗСО темељити на шест тачака оквирног споразуму који су 2013. постигли Приштина и Београд у Бриселу, а који је ратификован у Скупштини Косова и сада је закон, затим на детаљнијем споразуму постигнутом 25. августа 2015. године, као и на оквиру који је на тај споразум дао Уставни суд Косова.

Он је додао да је премијер Косова Иса Мустафа обећао да се приликом формирања ЗСО неће изаћи из оквира који је одредио Уставни суд Косова.

Гецај, који је и заменик министра за локалну самоуправу Љубомира Марића, оценио је да је недавна порука потпредседника САД Џозефа Бајдена да ће Косово изгубити подршку САД уколико не буде спроведен споразум о демаркацији границе са Црном Гором и уколико не буде формирана ЗСО, веома значајна и да и Уставни суд налаже да ЗСО треба да се формира.

Он је подсетио да је споразум из 2013. ратификован у Скупштини Косова и да је сада закон који обавезује Владу Косова да формира Асоцијацију, тако да је, како је оценио Гецај, Бајден рекао нешто што је косовска администрација ионако обавезна да уради.

Према његовој оцени, проблеми са опозицијом на Косову и проблеми око формирања Владе у Србији пролонгирали су формирање ЗСО, тако да ће разговор о ЗСО морати да се настави после усвајања закона о демаркацији границе са Црном Гором, што је у косовском парламенту најављено за 1. септембар.

Он је рекао да очекује да се на јесен наставе разговори о формирању ЗСО и да уколико се постигне договор око оквира онда не би требало да буде проблема.

Гецај је оценио да је проблем то што из Владе Србије поручују да не прихватају одлуку Уставног суда Косова, него само Споразум који је постигнут у Бриселу августа прошле године.

"У Србији заборављају да у споразуму пише да ће крајњи споразум ићи на разматрање у Уставни суд Косова. Дакле, нико не може да предвиди шта ће Уставни суд рећи", рекао је за Бету Гецај.

Он је оценио да би Србија, уколико је заинтересована за добробит Срба на Косову, требало да призна државу Косово и да после тог признања, како је оценио, за шест месеци сигурно не би било проблема за Србе на Косову.

Упитан да ли је формиран тим за израду статута за ЗСО који је најавио председник Хашим Тачи, Гецај је рекао да не зна шта је Тачи мислио.

"По споразуму ми треба да имамо управљачки тим у коме су четири Србина. Сада су се Срби сложили да у том тиму њих двоје буду са севера, а двоје са југа Косова, јер су министар Љубомир Марић и градоначелник Лепосавића Драган Јаблановић одустали због сукоба интереса. Овај Управљачки тим ће радити заједно са нашим министарством и са ОЕБС-ом на статуту за ЗСО, а повремено ће путовати у Брисел да ускладе позиције. Рад тог тима још није почео тако да министар Марић још није одредио ко ће из министарства учествовати у раду", рекао је Гецај.

Упитан да ли министар може да учествује испред министарства, с обзиром да је оцењено да је као члан тима био у сукобу интереса, Гецај је одговори да може, јер би он у том случају представљао министарство и Владу Косова, што значи да не може да изађе из оквира и ставова Владе Косова, односно Уставног суда Косова.

На питање какву би политичку и сваку другу форму требало да има ЗСО, имајући у виду оквире и споразуме постигнуте у Бриселу, као и одлуку Уставног суда Косова, Гецај је одговорио да може да наведе само оно што он не види у тој асоцијацији, а то је да ЗСО сигурно неће имати извршну власт и да неће бити трећег нивоа власти, односно неке посебне аутономије за ЗСО.

"Ми сада имамо асоцијацију општина Косова у којој су и општине са српском већином. Значи та асоцијација ће бити неки пример за ЗСО. Али у оквиру Закона о локалној самоуправи и Устава може да се нађе нешто мало више од тога. Зато треба да размислимо, да седнемо и да се договоримо", рекао је Гецај.

Он је додао да пакет Мартија Ахтисарија, који је уграђен у Устав Косова, каже да ће бити формирана Асоцијација општина са српском већином, али не говори о питању политичке и друге форме те заједнице.

Гецај је рекао да је договорено да паралелно са управљачким тимом за израду Статута ЗСО ради и један тим на постепеном укидању "паралелних структура Србије на Косову", што би довело до тога да на дан почетка функционисања ЗСО нестану "паралелне структуре", али да се на укидању тих структура за сада ради половично.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер