четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Б92: Србија тужи Хрватску за геноцид
Хроника

Б92: Србија тужи Хрватску за геноцид

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. децембар 2009.

Правни тим Србије завршио је рад на тужби против Хрватске за геноцид над Србима током сукоба 1991–95. године. Тужба ће ускоро бити предата Међународном суду правде, сазнаје Б92.

Пред тим судом већ је покренут процес у коме Хрватска за геноцид оптужује Србију. Како сазнаје Б92, десет година пошто је Међународном суду правде упућена тужба Хрватске којом се Србија терети за геноцид, у суд ће стићи контратужба Србије, којом се и Хрватска терети за исти злочин.

Чим буду завршене техничке припреме, могуће и пре краја 2009. године, суду ће бити предата тужба у којој се наводи да су Срби који су почетком деведесетих година живели у Хрватској били жртве геноцида.

Тврдње да је хрватска власт одговорна за геноцид биће поткрепљене позивањем на хашке оптужнице, као и на процесе који су против оптужених за ратне злочине вођени и у Хрватској.

У тужби ће се наћи подаци о злочинима почињеним у Госпићу, Сиску, Пакрачкој пољани, Карловцу, Осијеку, Паулином Двору, Медачком џепу, на Масленици и наравно током операција Бљесак и Олуја.

Суду ће бити предочени и подаци о жртвама и то не само оним које су страдале у сукобима до 1995. године, него и онима који су страдали после ратних окршаја или у покушајима да се врате из избеглиштва.

Тужба против Хрватске садржи и историјски пресек српско-хрватских односа, са нагласком на догађаје из Другог светског рата. У том контексту биће поменуто и масовно страдање Срба у усташком логору Јасеновац.

Хрватска је непосредно после бомбардовања Југославије 1999. године, Међународном суду правде поднела тужбу у којој се тражи да суд Србију прогласи кривом за кршење Конвенције о геноциду и наложи Београду да казни све починиоце злочина, да Хрватској врати културна добра и плати ратну одштету у износу који би утврдио суд.

Суд је одбацио аргументацију Србије да није надлежан да пресуђује јер у време подношења тужбе Србија, односно бивша СРЈ, није била чланица УН, а потом одредио и рок до 22. марта 2010. да Србија, у складу са процедуром, одговори на наводе из хрватске тужбе. Иако је, у међувремену, било спекулација да би две земље могле да превазиђу сукоб договором ван суднице, до њега никада није дошло, а Влада Србије је у новембру 2008. године донела одлуку да одговор на хрватску тужбу буде противтужба.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер