субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Б92: Ердоганов „хет - трик“ – помирио се са Израелом и Русијом и отворио поглавља са Бриселом
Хроника

Б92: Ердоганов „хет - трик“ – помирио се са Израелом и Русијом и отворио поглавља са Бриселом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. јун 2016.

 Понедељак 27. јун ће остати уписан у модерној историји Турске уписан као дан када је њихов лидер забележио “хет – трик“.

Све је почело још у недељу, када је наведено да је постигнуто примирје у односима Израела и Турске, што је званично објављено дан касније, уследило је и дуго чекано извињење председнику Русије Владимиру Путину, али и зелено светло из Брисела за наставак евроинтеграција. 

Та три питања су месецима била на дневном реду и престављала су камен спотицања у односима Анкаре са остатком света, свака из свог разлога. 

Кључни догађај је свакако “дубоко извињење“ које је Ердоган упутио руском колеги, а на то се од новембра, када су турске војне снаге изнад границе Сирије и Турске обориле руски борбени авион, да би потом, на тлу, брутално био убијен руски пилот. 

Све што је уследило затим личило је на конфликт који нема ко и како да реши, Москва је ударала у клин, оптужујући Анкару за сарадњу са џихадистима и тражећи хитно извињење, док је из турске престонице константно ударано у плочу – чинило се да је извињење потез који поносни Ердоган неће себи дозволити. 

Када је дошло до заоштравања између Москве и Анкаре, као могућа “савезничка замена“ појавио се Израел, али је препрека било шестогодишње “неприхватање“ две државе. И ту је дошло до извињења, Тел Авив је затражио опроштај због убијања турским припадника хуманитарних организација у Гази, Анкара је то прихватила и створени су услови за поновну размену дипломата, што није био случај у претходних шест година. 

На све то, стигла је и потврда да ће 30. јуна бити одржана Међувладина конфереција Европске уније и Турске, на којој ће бити отворена нова поглавља у приступним преговорима између Брисела и Анкаре. 

Званичници Европске уније су навели да је одржавање тог састанка утаначено много раније и да је део свеукупног споразума две стране о решавању мигрантске кризе, без обзира на то што се враћање избеглица и даље одвија веома споро и са константним прекидима.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер