петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Б92: Две године од потписивања Бриселског споразума - шта је урађено, шта би могло да се нађе на столу?
Хроника

Б92: Две године од потписивања Бриселског споразума - шта је урађено, шта би могло да се нађе на столу?

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. април 2015.

Београд – „Српско-косовски“ дијалог биће настављен у уторак у Бриселу.

Две године од потписивања Бриселског споразума, договор Београда и Приштина није у потпуности спроведен.

Влада Србије, како наводи шеф канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић, остаје привржена нормализацији односа са Приштином.

Александар Вучић и Иса Мустафа поново за истим столом у Бриселу. Две године од споразума Београда и Приштине многе договорене тачке још нису заживеле, међу њима и Заједница спрских општина.

"Ми смо имали један застој у том процесу нормализације односа због избора који су били у Приштини то је доста, доста дуго потрајало, малтене годину дана али имамо констатну опсртукцију Приштине која је хтела да прихвати само оно што њој одговара рецимо правосуђе, косовска полицијска служба, учешће Срба у локалним изборима а првих шест тачака које дефинишу ЗСО Приштина некако жели да гурне у страну", каже Милован Дрецун, шеф одбор за Косово и Метохију.

Међу темама би ненадно могао да се нађе на столу је долазак Хашима Тачија у Београд.

Позив да дође на конференцију једне невладине организације за српску страну није прихватљив јер како наводи шеф српске дипломатије Ивица Дачић нису испуњени услови за овакву врсту посете.

"Тачи као министар спољних послова Републике Косова не може да дође у Србију. Да то дозволимо, ми бисмо прекршили нашу државну политику када је реч о Косову. Постоје јасни начини на које се дефинишу међусобне посете. Уосталом Хашим Тачи се није ни обратио за било какву дозволу", рекао је за Политику Ивица Дачић, министар спољних послова Србије.

Нови састанак у Бриселу могао би према мишљењу Драгана Ђукановића из Центра за спољну политику да убрза решавање српско албанских спорних тачака.

"Очекујем да ће се превасходно инсистирати на даљем спровођењу свих досадашњих договора и да ће то бити кључна одлука као и да ће се у перспективи утврдити нека врста динамике будућег тока дијалога између власти у Београду и Приштини. Дакле у овом тренутку мислим да ће се инситирати на имплкеметацији Бриселског споразума односно конкретно одредби о Формирању ЗСО", каже Ђукановић.

За српску страну осим Заједнице српских општина проблем је и што Приштина одлаже решавање питања у области енергетике, Телекома и авио саобраћаја.

Косовска страна поручује да Србија кочи остварење кључног циља споразума, који је, по њему, био "историјски договор Србије и Косова.

(Б92) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер