четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Б92: Албанска застава уз српску у понедељак на зградама општина на југу Србије
Хроника

Б92: Албанска застава уз српску у понедељак на зградама општина на југу Србије

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 27. новембар 2016.

Албанци на југу Србије у понедељак ће обележити Дан албанске заставе који представља албански национални празник.

На зградама општина у којој су Албанци већина сутра у подне ће поред српске бити истакнута и застава Албаније.

Српски државни органи траже од Албанаца који живе на југу да осмисле своју заставу, која мора да се разликује од државне заставе матичне земље.

Карађорђев трг у Бујановцу одлуком албанских локалних власти требало би да буде преименован у Скендербегов трг. Ово је један од захтева Албанаца са југа Србије који чека одлуку надлежног министарства у Београду.

Албанци са овог подручја сматрају да би Београд требало више да се брине о њима. Проблеми су кажу незапосленост и слаба заступљеност у државним институцијама.

"Наравно онда се додају и проблеми веома осетљиви, као што је недостатак уџбеника а тренутно најгорући проблем са нострификација диплома са косовских универзитета. Има проблема и са дипломама других универизета у Македонији и Албанији, али то је више административни проблем", каже Риза Халими, ПДД.

Шеф координационог тела за југ Србије Зоран Станковић каже да је у последњих неколико година помак на југу видљив, од улагања у инфранструктуру, до изградње факултета и породилишта. Држава је за развој предузетништва у овом региону дала два милиона евра.

"Када је у питању укључивање у државне институције. рецимо имате у Прешеву 65 одсто полицијског састава су припадници албанске националне мањине, имате нешто мање у Бујановцу, још мање у Медвеђи. Према томе треба да седнемо заједно са њима и да видимо који су то њихови захтеви. Постоје неки државни органи где њих нема у органима власти то је тачно и да на том питању треба радити заједно са њима. Оно што је добро је да они сада као и претходних година свог делегата у Скупштини Србије да учествују у органиима управљања", наводи Зоран Станковић из Координационог тела за југ Србије.

Јаке политичке поруке попут оних, да ће Албанци на југу формирати заједницу албанских општина су утихнуле. Српске власти очекују да ће се албански представници вратити ускоро за преговарачки сто.

"Очекујем да ће они својим ставовима или декларативним изјашњењем у овим последњим данима прихватити ове разговоре као нешто што је порука самог Едија Раме кад је боравио у Прешеву. Он је поручио Албанцима: Ви сте грађани републике Србије, све своје проблеме морате решавати у органима Владе Републике Србије, то јест у државним органима Републике Србије. И то је нешто на чему се темељи наша будућа сарадња. Оно на шта ми инстистирамо је да се закони Републике Србије морају поштовати", додаје Станковић.

Албанци са југа Србије очекују да би ускоро о својим проблемима могли да разговарају са председником српске Владе. Једну од идеја које ће му представити како наводи Риза Халими је реорганизација Кординационог тела за југ Србије.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер