четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Азем Власи: Влада Косова разматра могућност да укине таксу за робу из Федерације БиХ
Хроника

Азем Власи: Влада Косова разматра могућност да укине таксу за робу из Федерације БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 07. децембар 2018.

 Косовски политичар и адвокат Азем Власи изјавио је за Вијести.ба да таксе на увоз робе из Србије и Босне и Херцеговине нису популарне, али су мере из нужде, додајући да, према његовим сазнањима, Влада Косова разматра могућност да се Федерација БиХ изузме.

Жао ми је због БиХ, али из Сарајева нисмо чули макар један јавни захтев да ова држава према Косову има исти став као друге државе настале од бивше Југославије, навео је Власи.

Чак ни визни режим са Косовом не укида, рекао је Власи и закључио да се БиХ понаша „ригидније него Србија јер смо са њом макар режим слободе кретања људи и роба уредили, а жели продавати робе на Косову“.

Са свим другим државама насталим од бивше Југославије Косово има нормалне односе. Знам да се за такве одлуке у Сарајеву морају питати они из ентитета РС. Али, ако политичари из бошњачког и хрватског корпуса мисле да чутањем у вези Косова могу макар купити чутање од оних из РС који гласно говоре против БиХ и негирају је као државу, види се да нису у праву. Џаба ћуте у вези са Косовом, рекао је Власи.

Колико знам, Влада Косова настоји пронаћи решење којим би се Федерација БиХ изузела од ове мере од 100 одсто, али то ће у крајњем слушају зависити од власти у Сарајеву, навео је Власи.

Коментаришући статове европског комесара Јоханеса Хана, Власи је подсетуио да Србија, БиХ и Косово нису чланице ЕУ и да је само „мишљење и пријатељска сугестија“.

Да су дужносници ЕУ раније сугерисали Србији да не води свуда около антикосовску кампању и саботира Косово у приступу међународним организацијама, те да су и Србији сугерирали да поштује правила ЦЕФТА према Косову, као што Косово поштује према Србији, не би до овога дошло, рекао је Власи, и додао да БиХ нема баш никаквог интереса да прави друштво Србији у антикосовској политици, осим што може да има последице.

Он је навео да са Македонијом, Црном Гором, Албанијом и другим земљама у оквиру ЦЕФТА Косово нема никаквих проблема.

Трговински односи су само један сегмент односа између две државе, у овом случају између Косова и Србије. Док не буду међусобно признате ове две земље, увек ће бити проблема и то не само на плану трговинске сарадње, оценио је Власи.

Ми, као и многе друге земље које су признале Косово, не разумију зашто Србија не признаје Косово када је оно фактички и формално слободно од ње од јуна мјесеца 1999. године. Не знамо шта заправо Србија хоће од нас, закључио је Власи.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер